OSVČ v invalidním důchodu

Dotaz

6. 6. 2014
OSVČ v invalidním důchodu

dobrý den
je mi 58 let
jsem OSVČ a v souč. době mám pozastavenou živnost a jsem evidován na ÚP
ze zrav. důvodů mi byl přiznán in. důchod 3. st.
kdy se musím odhlásit z ÚP
jak velký bude můj důchod
kolik si můžu vydělat jako zaměstnanec a jaké bude mít zaměstnavatel
finanční výhody
kolik a jakou prací si můžu vydělat jako OSVČ a jak je to s placením
sociálního poj. a zdravotního poj.
kde je možné se případně osobně zeptat na další podrobnosti

předem děkuji za Vaši odpověď

Odpověď

Petr Gola 6.6.2014

Dobrý den,

 

jestliže je Vám přiznán invalidní důchod III. stupně, tak není možné současně pobírat podporu v nezaměstnanosti a invalidní důchod. Souběh podpory v nezaměstnanosti a invalidního důchodu je možný u invalidního důchodu prvního a druhého stupně. Na úřadu práce tedy nahlaste přiznání invalidního důchodu třetího stupně, kde si domluvíte další postup, situace se může lišit dle odůvodnění v rozhodnutí o invalidním důchodu, i invalidní důchodci pobírající invalidní důchod třetího stupně však mohou na úřadu práce při splnění zákonných podmínek hledat aktivně práci.

 

Za invalidní důchodce třetího stupně platí zdravotní pojištění stát a doba pobírání invalidního důchodu třetího stupně se považuje za náhradní dobu pojištění pro důchodové účely. Z těchto důvodů není potřeba být evidován na úřadu práce jako u invalidního důchodu prvního a druhého stupně, kdy pobírání invalidního důchodu prvního a druhého stupně nepatří mezi náhradní doby pojištění pro důchodové účely.

 

Výhody pro zaměstnavatele při zaměstnání zaměstnanců se zdravotním postižením se poskytují globálně, tato problematika je poměrně komplikovaná, záleží na počtu zaměstnanců se zdravotním postižením (musí být splněny určité limity). Zaměstnavatelé mohou obdržet dotaci, čerpat slevy na dani, dochází např. i ke zvýhodněním u veřejných zakázek apod. Pro všechny podmínky je však nutné splnit konkrétní podmínky, které závisí pozici zaměstnavatele. Zaměstnávání zaměstnanců se zdravotním postižením se však zaměstnavatelům vyplatí, je však potřeba dodržet dikce zákona a hlídat si potřebné administrativní záležitosti.

 

Invalidní důchodci nejsou ve výši svého příjmu limitováni, ať už ze závislé činnosti (zaměstnání) nebo samostatné výdělečné činnosti. Vykonávaná práce (rozsah práce, náročnost práce, časové vytížení, pracovní prostřední apod.) by však měla odpovídat zdravotnímu stavu. Při pravidelné kontrole posudkovým lékařem místně příslušné OSSZ může být přihlédnuto k vykonávané práci. Neúměrná práce zdravotnímu stavu může být např. důvodem ke snížení stupně invalidity.

 

Podnikání v invalidním důchodu má své výhody, neboť je vykonávaná práce považována za vedlejší zdroj příjmů a nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ u sociálního a zdravotního pojištění jak tomu při hlavní výdělečné činnosti. U daně z příjmu fyzických osob mohou uplatnit invalidní důchodci slevu na invaliditu, na dani z příjmu fyzických osob tedy zaplatí rovněž méně. Zaměstnanci i samostatně výdělečně činní invalidní důchodci však platí ze svého příjmu sociální i zdravotní pojištění.

 

Výpočet invalidního důchodu je poměrně náročnou záležitostí, jeho výši ovlivňuje celý průběh pojištění. Výše invalidního důchodu závisí na přiznaném stupni invalidity, získané době pojištění (u invalidních důchodů se doba pojištění dopočítává) a průměrné mzdě za odpracované roky v současné hodnotě (při výpočtu důchodu v roce 2014 se hodnotí příjmy, ze kterých bylo řádně odvedeno důchodové pojištění v letech 1986 až 2013). Vzhledem k tomu, že pro výpočet důchodu je potřeba znát detailně celý průběh pojištění, který ve Vašem případě neznám, tak Vám nejsem bohužel schopen říci, jak vysoký invalidní důchod budete mít.

 

Pro využití konkrétních dotazů můžete využít naši poradnu. Doporučuji Vám i pročíst si starší články na našem webu www.duchodovareforma.cz, kde jistě najdete v článcích věnovaných invalidním důchodům řadu potřebných informací.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 2
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře