Zvláštní příjemce důchodu

Dotaz

23. 1. 2015
Zvláštní příjemce důchodu

Dobry den, mam dotaz ohledne ustanoveni zvlastniho prijemce sirotciho duchodu. Pred mesicem mi byla sverena do pece 9ti leta sestra na zaklade predbezneho opatreni.Soud bude v breznu.Duchod se stale vyplaci jejimu otci, ktery penize pouziva pro svoje potreby(je to alkoholik).Bylo nam doporuceno zazadat si na obecnim urade o zvlastniho prijemce duchodu,ale tam nam odmitli vyhovet.Je nejaka moznost,jak alespon ten duchod pozastavit nez probehne soud?
Dekuji

Odpověď

Petr Gola 23.1.2015

Dobrý den,

 

legislativa nepočítá s variantou, že by byl sirotčí důchod na nějakou dobu pozastaven. Sirotčí důchod je primárně určen na potřeby dítěte, jestliže není dítě plnoleté, tak nemůže ale sirotčí důchod pobírat. V případě zneužití pobírání sirotčího důchodu zákonným zástupcem je nutné následně řešit danou situaci soudní žalobou. Peníze formou sirotčího důchodu slouží pro potřeby dítěte.

 

Přes případnou žalobou je však dobré vždy zkusit najít dobrovolné řešení dané situace. Samozřejmě neznám konkrétní okolnosti a nevím, zda je možné domluvou se domoci oprávněných nároků na sirotčí důchod. Situace se liší případ od případu a je postupovat individuálně.

 

Nevím, z jakého důvodu jste nebyla určena obecním úřadem zvláštním příjemcem důchodu za Vaší sestru, jestliže prokazatelně je otec alkoholik a sirotčí důchod využívá ve svůj prospěch. Rozhodně Vám doporučuji vůči rozhodnutí o ustanovení zvláštního příjemce důchodu podat odvolání. Odvolání se podává prostřednictvím daného obecního úřadu v zákonné lhůtě. V odvolání co nejdůsledněji uvést důvody, proč máte být zvláštním příjemcem důchodu za Vaší sestru (rozepsat předběžné opatření soudu, otcův alkoholismus a všechny ostatní rozhodné okolnosti).

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře