Úmrtí a důchod

Dotaz

21. 1. 2014
Úmrtí a důchod

Musím vrátit duchod po zemřelem bratrovi,i když bylo dědické řízení zastaveno s tim,že za dluhy zustavitele neodpovídá žádný subjekt?

Odpověď

Petr Gola 21.1.2014

Dobrý den,

 

na otázku Vám nemohu podat jednoznačnou odpověď, neboť neznám časovou chronologii celého případu (kdy bratr zemřel, kdy byla splatnost důchodu, kdy poslední důchod převzal apod.). V případě, že by bratrovi již důchod nenáležel a Vy jste ho převzal, tak se však nejedná o „dluh“ Vašeho bratra.

 

Důchody jsou v Česku vypláceny dopředu. Jestliže má penzista splatnost důchodu 8. února, tak důchod splatný 8. února náleží na období od 8. února do 7. března. V případě, že jste důchod převzal např. 9. února 2013, potom tento důchod náležel na období od 8. února do 7. března 2013. Přestože by v takovém teoretickém případě Váš bratr v daném období žil pouze dva dny, tak by se tento důchod nevracel. I v případě, že občan zemře ve stejný den jako je splatnost důchodu, tak se tento důchod nevrací. Jiná je situace v případě úmrtí např. o jeden den před splatností důchodu, v takovém případě  na další období však již na tento měsíční důchod nárok nevzniká.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře