Nemocenská a předčasný důchod

Dotaz

10. 10. 2013
Nemocenská a předčasný důchod

Chtěla jsem se ještě zeptat,když dám výpověd´jestli můžu jít na pracovní úřad.Jsem na nemocenské a pak chci odejít do předčasného důchodu pro zdravotní důvody.Jsem nar.22.3.1955 a jak jsem Vám již psala chci odejít k 31.12.2013 do předčasného důchodu. Mám dobu pojištění 42let.Výpočvý základ 14482.Základní výměra důchodu 2330a procentní vým.důchodu je 7908 k 5.4.2013 to je z orientačního výpočtu.

Moc Vám děkuji.

Odpověď

Petr Gola 10.10.2013

Dobrý den,

 

z finančního hlediska s ohledem na výši důchodu je pro Vás nejlepší odejít až do řádného důchodu. Jestli to není možné, tak odejít do předčasného důchodu co nejpozději. U předčasného důchodu platí, že čím méně zbývá do dosažení řádného důchodového věku při odchodu do předčasného důchodu, tím menší krácení předčasného důchodu a tím vyšší je nakonec státní důchod. Krácení se provádí za každých 90 kalendářních dní.

 

Jestliže jste v současné době na nemocenské, tak jste v ochranné lhůtě a výpověď Vám zaměstnavatel nemůže dle § 53 zákoníku práce dát. Doba, kdy je zaměstnanec uznán práce neschopným (až na výjimky, což by neměl být Váš případ), patří do tzv. „ohranné doby“ a zaměstnavateli se zakazuje dát výpověď. Zaměstnanec samozřejmě může dát výpověď kdykoliv. Osobně však nevím, proč byste měla dávat v době, kdy pobíráte nemocenskou výpověď, neboť čím později následně do předčasného důchodu odejdete (bude Vám chybět kratší doba do dosažení řádného důchodového věku), tím budete mít vyšší důchod.

 

S ohledem na výši důchodu bude pro Vás nejlepší pobírat nemocenskou tak dlouho, jak jenom to bude možné. Jakmile Vám nemocenská skončí, tak můžete podat výpověď a registrovat se na úřadu práce. Protože jste starší 55 let tak budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti v rozsahu 11 měsíců. Doba pobírání podpory v nezaměstnanosti se počítá do doby pojištění, proto získáte i vyšší dobu pojištění, což bude mít pozitivní vliv na výši důchodu.

 

Uvedeným postupem: pobíráním nejdříve nemocenské co nejdéle a následně podpory v nezaměstnanosti od úřadu práce si zajistíte vyšší důchod, než když byste odešla do předčasného důchodu co nejdříve. Získáte vyšší dobu pojištění a budete mít nižší krácení.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře