Důchod ČR, Rakousko a Švýcarsko

Dotaz

23. 2. 2014
Důchod ČR, Rakousko a Švýcarsko

Dobry den
Mam sestru ktera pracovala 16 let/pojistenecke roky asi 22 let,bez odpoctu deti/ v Ceske Republice /je narozena 17.02.1957/do roku 1994 /ma dve deti.
Pak pracovala v Rakousku 14 let a nyni pracuje 6 let ve Svycarsku.
Muj dotaz zni: Muze si v Cechach zazadat o predcasny duchod?
a nadale pracovat ve Svycarsku?

Odpověď

Petr Gola 24.2.2014

Dobrý den,

 

v případě, že Vaše sestra chce ještě nadále pracovat, tak bych osobně doporučoval až odchod do řádného důchodu. Krácení u předčasného důchodu je poměrně citelné. Navíc dle zaslaných informací Vaší sestře v Česku vznikne nárok pouze na poměrný důchod, neboť získala dobu pojištění ve třech zemích a získaná doba pojištění v České republice nedosahuje 30 let (platí pro rok 2014). Švýcarsko sice není členem EU, ale v řadě ohledech se ve Švýcarsku uplatňuje legislativa EU, což platí i pro oblast důchodů. Poměrný důchod v České republice bude samozřejmě nižší než standardní důchod při práci po celý život pouze v České republice.

 

Vaše sestra získá doba pojištění ve třech zemích, proto ji bude vyplácen poměrný důchod z Česka, Rakouska a Švýcarska. Výsledný dílčí důchod z uvedených třech zemích přitom bude odpovídat získané době pojištění v dané zemi a výdělkům, ze kterých bylo odvedeno důchodové pojištění v dané zemi. Výpočet důchodu, důchodový věk a ostatní parametry jsou ve všech třech zemích rozdílné.

 

Výhodou pro výpočet důchodu v případě Vaší sestry je skutečnost, že z důvodu koordinačních nařízení EU „nepropadne“ žádná doba pojištění. Při výpočtu důchodu bude zachován princip „sčítání dob“, což znamená, že Vaše sestra by měla splnit potřebné podmínky (především potřebná doba pojištění) pro přiznání důchodu. Výsledný důchod z každé země (nárok vznikne v jinou dobu) se bude počítat poměrným způsobem, kdy bude při výpočtu poměrného důchodu z každé země zohledněna doba pojištění v každé zemi.

 

Před odchodem do důchodu doporučuji se však o všechny podmínky zajímat v dostatečném předstihu, neboť přiznání a výpočet důchodů s mezinárodním prvkem je administrativně náročnější a v jednotlivých zemích se liší.

 

S pozdravem

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře