Důchod po dědovi

Dotaz

22. 5. 2014
Důchod po dědovi

Dobrý den,prosím Vás touto cestou o radu jak postupovat.Děda zemřel den po vyplacení důchodu.Volala jse na ČSSZ Praha,kde mi řekli,ať napíšu,že žádám o nedoplate důchodu po zemřelém a rodné číslo zemřelého a kam mají peníze poslat.Už jsem o to žádala dvakrát a nic se nedějě.Dnes jsem tam volala znovu a zase na mě chtějí od notáře nějaký doklad,že proběhlo děd.řízení.Dědické řízení již proběhlo v prosinci.Tak mi prosím poraďte jak mám postupovat,abychom dědův důchod dostali a nepřišli o něj,protože děda umřel v prosinci a je už květen.Děkuji Spozdravem

Odpověď

Petr Gola 22.5.2014

Dobrý den,

 

důchody jsou v Česku vypláceny dopředu, např. důchod splatný 20. dubna náleží na období od 20. dubna do 19. května. Přitom stačí, aby dotyčný v daném období žil jeden den a důchod zemřelému náležel.

 

Předpokládám tedy, že důchod Vašemu dědovi nechodil na účet, ale důchod vyplácela Vašemu dědovi pošta, neboť ČSSZ zasílala Vašemu dědovi důchod poštovní poukázkou. Jestli dobře chápu dotaz, tak Váš děda si již důchod nestihl vyzvednout.

 

Nárok na výplatu důchodu je dle § 63 zákona o důchodovém pojištění nemusí být předmětem dědického řízení. V případě, že zemře oprávněný po uplatnění nároku na důchod, vstupují do dalšího řízení o důchodu a nabývají nároku na částky splatné do dne smrti zemřelého postupně manžela (manžel), děti a rodiče, jestliže žili s oprávněným v době jeho smrti v domácnosti.

 

Pokud Vám tedy nebyl důchod vyplacen na poště, potom je vhodné celou záležitost řešit prostřednictvím místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) a požádat o výplatu tohoto důchodu. Skutečně nejlepší je řešit danou záležitost osobně na místně příslušné OSSZ, kde se může příslušný pracovník spojit s ústředím a pomoci se zasláním vyplacené částky.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 2
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře