Důchod z Česka a Rakouska

Dotaz

30. 6. 2014
Důchod z Česka a Rakouska

Dobry den,

Jsem rocnik 1958,zadam o predcasny duchod v Rakousku, kde mam odpracovano 26 roku. Z CSSZ mi byl zaslan osobni list duchodoveho pojisteni, s uvedenim celkove doby pojisteni 13 roku vcetne nahradnich dob pojisteni (studium do 18 let,studium po 18 roce, materska dovolena). Budou mi v Rakousku tyto nahradni doby zapocteny v PLNEM rozsahu?
Dekuji za odpoved, preji hezky den
Irena

Odpověď

Petr Gola 6.7.2014

Dobrý den,

 

do celkové doby pojištění nutné pro přiznání nároku na starobní důchod v Rakousku Vám bude doba pojištění získána v Česku zohledněna.

 

Při výpočtu důchodu z Rakouska je však nutné počítat s tím, že výše poměrného důchodu z Rakouska bude odpovídat získané době pojištění v Rakousku, ve Vašem případě tedy 26 letům, jak píšete. Předčasný důchod v Rakousku bude vypočítán dle rakouské legislativy. Stejným způsobem jako ostatním občanům v Rakousku. Při výpočtu rakouského důchodu nebude záležet, zdali v Rakousku bydlíte či nikoliv.

 

Protože jste získala i dobu pojištění v rozsahu 13 let v Česku, tak Vám vznikne i nárok na poměrný důchod z Česka. Opět bude český důchod odpovídat získané době pojištění v Česku.

 

Důchody z obou zemí (Česka i Rakouska) budou odpovídat získané době pojištění v každé zemi. Do potřebné doby pojištění pro přiznání důchodu se bude doba pojištění z obou zemí sčítat. Protože je Česko i Rakousko členem EU, tak platí pro výpočet důchodu „evropské harmonizační pravidla“ a žádná doba pojištění Vám nepropadne.

 

Výpočet důchodu v Česku i Rakousku je odlišný, na to je potřeba se připravit. Stejně tak se liší důchodový věk v Rakousku a Česku.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 2
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře