Důchod z Česka i Slovenska

Dotaz

4. 5. 2015
Důchod z Česka i Slovenska

Jsem ročník 1956 a mám tři děti.Do roku 1994 jsem i když česká občanka žila a pracovala na Slovensku. Na Slovensku jsem pracovala zhruba 22 let v Čechách 20 let. Můj obor byla skladová účetní a potom celní speditér. Český důchod za 20 let je 4700 Kč a za 22 let na Slovensku mám 154 EUR. Za poslání důchodu musím zaplatit 3.6O EUR a výběr peněz z mého účtu činí 40 Kč. Příští rok jde do důchodu můj manžel který je v úplně stejný situaci. Vyskoušela jsem dotaz na skoro všechny banky a situace je stejná všude. Je nějaká možnost jak zoufale chudý důchodci nemusejí přispívat tolik na poplatky bance a že slovenský důchod pro české občany bude vyrovnán s českým důchodem ?

Odpověď

Petr Gola 4.5.2015

Dobrý den,

 

protože jste během produktivního života pracovala v Česku i na Slovensku, tak Vám vznikl nárok na poměrný důchod z Česka i na poměrný důchod ze Slovenska. Výše poměrných důchodů z obou zemí Vám byla vypočítána dle legislativy jednotlivých zemích v závislosti na příjmech v dané zemi a získané době pojištění v dané zemi. Váš český i Váš slovenský důchod je tedy vypočítán dle Vašeho průběhu pojištění v obou zemích.

 

Nárok na dorovnání českých-slovenských důchodů existuje pouze při splnění zákonných podmínek:

– žadateli je vyplácen současně český i slovenský důchod

– žadatel musí získat před rozdělením Československa alespoň 25 let československé doby pojištění, za kterou byl přiznán příjemci důchodu starobní důchod dle slovenské legislativy

– v období let 1993 až 1995 bylo nutné získat dobu pojištění alespoň 1 rok podle českých právních předpisů

Při splnění těchto podmínek je možné si zažádat o dorovnávací příspěvek na místně příslušné OSSZ (Okresní správě sociálního zabezpečení), a to bez časové lhůty.

 

Nabídka na trhu u bankovních produktů je velká. Rozhodně Vám tedy doporučuji najít na bankovním trhu běžný účet, který bude nejvíce odpovídat Vaší situaci – tj. jak často peníze vybíráte, zdali používáte internetové bankovnictví, dostupnost bankomatů Vaší banky, elektronické či papírové výpisy z účtu, počet plateb apod. Doporučuji Vám tedy si přesně sepsat, co od svého běžného bankovního účtu požadujete a následně s těmito požadavky obejít banky a případně se následně rozhodnout dle nejlevnější ceny. Případnou změnu banky je potřeba ihned oznámit, aby Vám mohly důchodové instituce zasílat důchod na správný bankovní účet.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře