Důchod z ČR a Irska

Dotaz

26. 6. 2014
Důchod z ČR a Irska

Dobry den od zaří 2007 jsem pracoval jako kuchař v irske republice do roku 2013 zaměstnavatelem za mě byli odvadeny danně a pojištění zajímalo by mě jestli budu mít nárok na částečny duchod z irska po odpracovaní 6 let děkuji za odpověd.

Odpověď

Petr Gola 26.6.2014

Dobrý den,

 

ano, dle zaslaných informací budete mít nárok na poměrný důchod z Irska. Základní podmínkou pro výplatu důchodu ze dvou nebo více členských zemí EU je, že byl občan důchodově pojištěn v daných členských zemích déle než jeden rok.

 

Protože jste v Irsku řádně odváděl daně a povinné pojistné, tak tuto podmínku splňujete a budete mít nárok na poměrný důchod z Irska. Poměrný důchod z Irska bude vypočítán dle irské legislativy a bude odpovídat 6 rokům získané doby pojištění v Irsku.

 

Na doplnění uvedu, že celková doba pojištění z Irska i Česka musí být dostačující k získání potřebné doby pojištění k nároku na důchod v obou zemích. Pro potřeby splnění podmínky doby pojištění platí institut „sčítání doby pojištění“ ze všech členských zemí EU, kde byla získána nějaká doba pojištění.

 

Rovněž je potřeba upozornit na to, že výpočet důchodu je v Irsku odlišný od české legislativy a liší se i důchodový věk v Česku a Irsku. Důchody Vám tedy nebudou přiznány od stejného data.

 

Poměrný důchod z Irska Vám bude vypočítán podle právních předpisů Irska přesně stejným způsobem jako ostatním domácím občanům. Při výpočtu důchodu nezáleží, zdali občan v dané zemi bydlí či nikoliv.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře