Důchod z ČR při práci v Rakousku

Dotaz

2. 10. 2015
Důchod z ČR při práci v Rakousku

Dobrý den,jsem ročník 1954 a od 1.8. 1991 jsem začal pracovat jako zednik vRakousku, kde jsem doposud. Posledni 2 roky jsem na pracovním uřadě a beru podporu.Zajímalo by mě kdy bych mohl požádat o starobní dúchod i předčastný. Děkuji za odpověd.

Odpověď

Petr Gola 2.10.2015

Dobrý den,

 

protože jste ročník narození 1954, tak je v Česku Váš řádný důchodový věk 63 let a 2 měsíce. Do předčasného důchodu můžete v Česku odejít nejdříve v 60 letech. Do předčasného důchodu již můžete odejít v Česku kdykoliv.

 

Pro přiznání státního důchodu v Česku je nutné dosáhnout nejenom řádného důchodového věku, ale je současně nutné i získat potřebnou dobu pojištění. Např. v roce 2015 je nutné získat dobu pojištění v rozsahu minimálně 31 let. Jestliže jste do roku 1991 v Česku studoval a pracoval a následně řádně odváděl ze svého příjmu sociální pojištění v Rakousku, tak byste měl podmínku potřebné doby pojištění získat, neboť doba pojištění pro účely splnění potřebné doby pojištění pro přiznání státního důchodu se Vám bude sčítat z Česka i Rakouska, protože obě země jsou členy EU.

 

Výpočet důchodu z Česka však bude odpovídat pouze získané době pojištění v Česku a příjmech, ze kterých bylo odvedeno sociální pojištění v Česku. Z tohoto důvodu je potřeba počítat s poměrně nižším státním důchodem z Česka, neboť od roku 1991 odvádíte sociální (důchodové) pojištění v Rakousku. Stejně tak důchod vypočítaný z Rakouska se bude vypočítávat pouze z příjmů dosažených v Rakousku a získané době pojištění na území Rakouska. Oba důchody nebudou přicházet ve stejnou dobu, neboť v Rakousku je jiný důchodový věk.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře