Důchod z více zemí

Dotaz

21. 7. 2013
Důchod z více zemí

Dobrý den,
v roce 2015 mám nárok na řádný odchod do důchodu. Uvažuju o zažádání předčasného důchodu. Se ztrátou zaměstnání moc možností nemám. Od května 2013 nemám žádny příjem.
V září to bude 6 let od našeho přestahování do České republiky. Od února 2013 mám tady trvalý pobyt. Prosím, poradte mne, na koho se obrátit. Za radu předem děkuju.

Odpověď

Petr Gola 22.7.2013

Dobrý den,

 

pro přiznání klasického starobního nebo předčasného důchodu je zapotřebí splnit dvě základní podmínky: dosáhnout důchodového věku a získat potřebnou dobu pojištění. Důchodový věk u žen se liší dle roku narození a počtu vychovaných dětí. Potřebná doba pojištění se každoročně o jeden rok zvyšuje. V roce 2013 je nutné získat 29 let pojištění, po roce 2018 bude zapotřebí získat 35 let pojištění.

 

Dle zaslaných údajů tedy nesplníte potřebnou dobu pojištění v Česku. Jestliže jste předtím získala potřebnou dobu pojištění v jiné členské zemi EU, tak vám může vzniknout nárok na poměrný důchod z více zemí. Ze všech zemí, kde jste byla řádně pojištěna déle než jeden rok. Můžete tedy v penzi pobírat poměrný důchod třeba ze tří zemí, záleží na Vašem konkrétním průběhu pojištění. Jenom na doplnění uvedu, že důchodový věk je v jednotlivých zemích rozdílný.

 

Při práci ve více členských zemí EU se doba pojištění sčítá, takže žádná doba pojištění „nepropadne“. Důchod z jednotlivých zemí potom odpovídá poměrné části získané doby pojištění v dané zemi. V případě, že jste v Česku získala krátkou dobu pojištění, tak je nutné počítat s tím, že poměrný důchod z Česka bude poměrně nízký.

 

Při práci v produktivním věku ve více členských zemí EU je potřeba vyřízení důchodu věnovat velkou pozornost a o celou záležitost se v dostatečném předstihu starat. Jednotlivé instituce budou spolu při vyřízení žádosti spolupracovat. Doporučuji Vám proto se osobně dostavit na OSSZ (Okresní správu sociálního zabezpečení) dle místa Vašeho bydliště. Předem si zajistěte doklady prokazující průběh Vašeho pojištění, abyste měla případně dostatek času doložit veškeré skutečnosti rozhodné pro výpočet důchodu.

 

S pozdravem

 

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře