Důchod ze Slovenska

Dotaz

31. 5. 2013
Důchod ze Slovenska

Dobry den,jsem Slovenka nar.7.8.1955.Mam 3.deti .Vyucena r.1970.v Cechach.Od roku 1973.jsem pracovala na Slovensku do roku 2005.Kdy jsem se odstehovala do Cech.kde od roku 2005.pracuji dodnes.Otazka je;jak se mi bude vypocitavat duchod,a jaka je moznost preposilani ze Slov.do Ceska?Jake jsou za prevod poplatky?

Dekuji za Vasi odpoved.Maria.

Odpověď

Petr Gola 1.6.2013

Dobrý den,

 

protože splníte podmínku roku pojištění jak v Česku, tak na Slovensku, tak Vám vznikne nárok na poměrný důchod z Česka i poměrný důchod ze Slovenska.

 

Česko i Slovensko jsou členy EU, proto občané, kteří splní dobu pojištění ve více zemích déle než jeden rok a současně celková doba pojištění (sečtena z obou nebo více zemí) splní podmínku doby pojištění, mají nárok na poměrný důchod ze dvou či více zemí.

 

O důchod si zažádáte v zemi, kde budete mít bydliště. Vyřízení důchodu bude trvat déle a budou se na něm podílet instituce z Česka (ČSSZ, Křížova 25, Praha 5, 225 08) i Slovenska (Sociálna poisťovňa, ústredie, Ul. 29. augusta č. 8 a 10, 813 63 Bratislava 1). Protože budete pobírat poměrný důchod z obou zemí, tak Vám doporučuji se o svůj případ v dostatečném předstihu zajímat a zajistit si, aby záznamy v databázi obou institucí odpovídaly skutečnosti. A případné nesrovnalosti včas „vydokladovat“.

 

Se zasílám penze do zahraničí není problém a neměly by s přeposláním být spojené poplatky. Je nutné kontaktovat příslušnou instituci a vyřídit potřebnou administrativu. Kdo chce např. z Česka posílat důchod do zahraničí, tak uvede bankovní spojení a vyplní doklad „Potvrzení o žití důchodce“ (potvrzení musí být úředně ověřeno), ve kterém je potvrzeno, že občan žije trvale v zahraničí, obdobně to funguje i v ostatních zemích EU.

 

Jenom na doplnění uvedu, že je nutné počítat s tím, že poměrný slovenský i poměrný český důchod Vám bude vypočítán dle národní legislativy obou zemí. Výpočet v každé zemi je odlišný, stejně jako důchodový věk.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře