Důchod ze Slovenska

Dotaz

7. 11. 2014
Důchod ze Slovenska

Narodila jsem se 1956 v Plzni.Mám české občanství.Od r.1971 jsem studovala a následně pracovala až do r.1994 na Slovensku. Byl mi vypočítán za toto období předčasný důchod 150 EUR. Jaká je možnost aby mi tato suma byla poukazovaná na můj devizový učet a abych z této už i tak malé částky nemusela platit poplatky za poukazování peněz na můj devizový účet.

Odpověď

Petr Gola 7.11.2014

Dobrý den,

 

výplata důchodu přiznaného v cizině je záležitostí instituce mající výplatu důchodu na starosti v dané zemi. Protože dostáváte důchod i ze Slovenska, tak je pověřenou institucí Sociálna poisťovňa v Bratislavě (Sociálna poisťovňa, ústredie, Ul. 29. augusta č. 8 a 10, 813 63 Bratislava 1, email: podatelna@socpoist.sk, telefon: +421 906 171 989). Výplata důchodu ze Slovenska tedy probíhá dle pravidel, které jsou nastaveny na Slovensku. Poplatky za přeshraniční platbu se nedají ovlivnit, stejně hradí poplatky za přeshraniční platbu občané, kteří inkasují důchod z Česka v zahraničí.

 

Důchody jsou ze Slovenska zasílány na účet příjemce důchodu. Výše poplatku za přijatou platbu v eurech se liší dle typu bankovního účtu a samozřejmě i banky. Nevím, jak vysoké popatky celkem hradíte. V současné době je však mezi jednotlivými bankami v Česku velká konkurence, proto stojí za zváženou, zdali by se Vám nevyplatilo změnit bankovní účet, abyste měla minimální poplatky za příjem platby v eurech. Případnou změnu banky a čísla účtu by bylo nutné oznámit na Sociálnou poisťovňu, aby došlo ke změně účtu pro výplatu důchodu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře