Důchod ze tří zemí EU

Dotaz

9. 10. 2015
Důchod ze tří zemí EU

Dobry den,

jsem narozena 1955, v Ceske republice jsem studovala stredni a vysokou skolu. Pak jsem pracovala do 38 let. Pak jsem se vdala, od r. 1993 jsem zila u Uk (po delsi materske pause jsem pracovala). NP jsem pote neplatila. Nyni 10 let ( od r. 2005) ziji v Italii a pracuji celych 10 let. Bylo mi 60 a mam dotaz, zda mam vubec nekde narok na duchod a eventuene kde a jak pozadat. Mam v tom trochu zmatek, ze.

Predem dekuji za odpoved

Odpověď

Petr Gola 9.10.2015

Dobrý den,

 

pro přiznání důchodu z Česka je nutné dosáhnout důchodového věku a získat potřebnou dobu pojištění. Důchodový věk se liší dle počtu vychovaných dětí. Potřebná doba pojištění postupně stoupá, v roce 2015 je nutné získat dobu pojištění v rozsahu 31 let, v roce 2016 v rozsahu 32 let, v roce 2017 v rozsahu 33 let, v roce 2018 v rozsahu 34 let a od roku 2019 je nutné získat dobu pojištění v rozsahu 35 let. Bez potřebné doby pojištění nemůže být státní důchod z Česka přiznán. V tabulce uvádím důchodový věk žen ročníku 1955.

 

Rok narození Ženy dle počtu dětí
0 1 2 3 a 4 5 a více
1955 62r+8m 61r+4m 60r 58r+8m 57r+4m

 

Velká Británie, Itálie i Česko jsou členskými zeměmi Evropské unie, proto se do potřebné doby pojištění pro splnění potřebné doby pojištění pro přiznání státního starobního důchodu započítává získána doba pojištění na území všech tří zemí. Obdobně to platí i v ostatních zemích EU, kde se Vám bude započítávat získaná doba pojištění na území ostatních zemí EU.

 

Dle zaslaných informací Vám vznikne nárok na poměrný důchod z Velké Británie, Itálie i Česka. Výše jednotlivých poměrných důchodů bude vypočítána dle národní legislativy každé země a výše důchodu bude odpovídat získané době pojištění na území dané země a výši příjmů, ze kterých bylo zaplaceno sociální pojištění v jednotlivých zemích.

 

Vyřízení důchodu s mezinárodním prvkem je složitější, neboť je potřeba vzájemné komunikace mezi institucemi sociálního pojištění v jednotlivých zemích. Důchod je přiznán v různou dobu, neboť důchodový věk se v daných zemích liší. O důchod je nutné si písemně zažádat na příslušných institucích, ČSSZ (Česká správa sociálního zabezpečení) Vám nemůže přiznat a vypočítat důchod ze zahraničí.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře