Důchodové možnosti

Dotaz

14. 8. 2014
Důchodové možnosti

Dobrý den.

Bylo by vám možné vám zaslat evidenční list důchodového zabezpečení pro výpočet důchodu? Na správě OSSZ říkají, že to nejde, že to je brzy. Mám před odchodem do řádného důchodu cca 5,5roku.Jelikož mě zdravotní situace nutí zvážit i odchod do předdůchodu (mám naspořeno cca na 4. roky, využil by i to, že jsem narozen 25.7. 1956 a měl bych nárok na 11 měsíců podpory v nezaměstnanosti.
Nebo ještě nějak přežít cca 2,5 roku a odejít do přečasného důchodu. Nemám data pro kalkulaci, co by bylo výhodnější.

Nevím jak evidenční list poslat, není možné přiložit přílohu.

Děkuji za brzkou odpověď a jsem s pozdravem

Odpověď

Petr Gola 15.8.2014

Dobrý den,

 

výpočet důchodu se každý rok mění. V roce 2014 se počítá státní důchod jinak než v roce 2015 a jinak než v předchozích letech. V roce 2014 je tedy možné konkrétně propočítat pouze případ při odchodu do důchodu v roce 2014. Z tohoto důvodu není potřeba evidenční osobní list důchodového pojištění zasílat, neboť Vám nemohu provést přesnou kalkulaci pro jednotlivé varianty v následujících letech – v současné době nejsou známé parametry pro výpočet.

 

Při zohlednění čistě měsíční výše státního důchodu je nejlepší odejít až do řádného důchodu. Pracovat až do dosažení důchodového věku. Jestliže není odchod do řádného důchodu z nějakého důvodu možný, ve Vašem případě zdravotní problémy, tak je potřeba danou situaci řešit.

 

Jestliže jsou Vaše zdravotní problémy většího rázu a nemůžete dále pracovat, potom je vhodné nejdříve vyčerpat podporu v nezaměstnanosti po dobu 11 měsíců a během této doby podniknout všechny administrativní kroky pro přiznání invalidního důchodu a poté odejít až do řádného důchodu. Kdyby Vám byl přiznán invalidní důchod o následně odešel až do řádného důchodu, tak byste se vyhnul krácení státního důchodu jako je tomu u předčasného důchodu a současně byste našetřené peníze v doplňkovém penzijním spoření využil až v důchodovém věku, nikoliv v předdůchodovém věku. Primárním cílem vlastních úspor je zvýšení životní úrovně právě v důchodovém věku. Aby propad životní úrovně odchodem do důchodu byl co nejnižší.

 

Pokud nejsou zdravotní problémy dostačující k přiznání invalidního důchodu, tak máte po vyčerpání podpory v nezaměstnanosti po dobu 11 měsíců dvě možnosti. Čerpat předdůchod nebo zvolit předčasný důchod. Do předčasného důchodu můžete odejít nejdříve v 60 letech.

 

Zdali zvolit předdůchod nebo předčasný důchod je individuální záležitostí. Závisí na osobních preferencích a aktuální životní situaci.

 

Při zvolení předdůchodu budete mít vyšší státní důchod než při čerpání předčasného důchodu, neboť se vyhnete krácení za předčasnost. Při čerpání předdůchodu však vyčerpáte našetřené peníze již před odchodem do důchodu. Případná výdělečná činnost v předdůchodu není omezena, nečerpá se totiž státní důchod, ale vlastní naspořené finanční prostředky. I při čerpání předdůchodu je možné odejít do předčasného důchodu.

 

U předčasného důchodu je potřeba počítat s citelným krácením. Čím dříve se do předčasného důchodu odejde, tím vyšší krácení. Krácení u předčasného důchodu se provádí za každých 90 dní předčasnosti. Rozdíl mezi řádným důchodem a předčasným důchodem je v některých případech vyšší než si někteří občané myslí. Při zvolení předčasného důchodu však budete moci naspořené peníze využít v důchodu, což bylo pravděpodobně hlavním smyslem spoření na důchod. Krácení u předčasného důchodu je trvalé, při dosažení řádného důchodového věku se nepřepočítává. Práce nebo samostatná výdělečná činnosti v předčasném důchodu je omezena – není možné mít příjem podléhající platbě na sociálním pojištění.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře