Důchodové podmínky

Dotaz

14. 5. 2014
Důchodové podmínky

Jsem narozen v 1963 roce.
Za jakých podmínek bych mohl jít do důchodu dnes. Byla by varianta zaplatit si sociální zbývajíci pojištěni již dnes a počkat si na důchd,? Je to jakási varianta předčasného důchodu s tí že bych zaplatil do důchodového systému prostředky a po dosažení důchodového věku to je v mem připadě 2027 bych začal pobírat státní důchod vyměřeny z platu který pobírám dnes
Děkuji

Odpověď

Petr Gola 14.5.2014

Dobrý den,

 

pro přiznání starobního důchodu je dle současně platné legislativy nutné splnit dvě zákonné podmínky. Při nesplnění těchto dvou podmínek není možné odejít do starobního důchodu.

 

Zákonnými podmínkami jsou:

  • dosažení důchodového věku
  • získání potřebné doby pojištění

 

Protože jste narozen v roce 1963, tak je Váš řádný důchodový věk 64 let a 8 měsíců. Dle současné legislativy platí, že do předčasného důchodu budou moci odejít občané, kteří mají důchodový věk vyšší než 63 let, což je i Váš případ,  v 60 letech. V takovém případě však bude potřeba počítat s citelným krácením státního důchodu.

 

Po roce 2018 bude nutné získat dobu pojištění v rozsahu 35 let.

 

Předplatit si peníze není možné, neboť výše sociálního pojištění závisí na dosahovaném aktuálním příjmu. Pouze občané, kteří nejsou v zaměstnaneckém poměru ani nejsou OSVČ ani se jim tato doba nepočítá jako náhradní doba pojištění (např. evidence na úřadu práce v zákonném rozsahu), si mohou platit dobrovolné důchodové pojištění (nikoliv však dopředu, jeho výše se každoročně mění). Důvodem placení dobrovolného důchodového pojištění může např. být získání potřebné doby pojištění pro přiznání důchodu.

 

Protože Vám však chybí do dosažení důchodového věku poměrně dlouhá doba (cca 14 let, závisí na měsíci a dni narození), tak se samozřejmě legislativa může změnit. Proto Vám doporučuji sledovat aktuální vývoj.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře