Důchodové rozhodování

Dotaz

Důchodové rozhodování

Dobrý večer,
moc děkuji za odpověď. Já budu v den, kdy bych měla mít nárok na starobní důchod dle věku, tedy 21.10.2017, splňovat i předepsaný počet let pojištění, v mém případě 33 let. Mám v tom započítanou i mateřskou dovolenou a zhruba 2 roky na pracovním úřadě. Téměř 10 let, kdy jsem s manželem pobývala v Egyptě a po té v Indii, jsem nepracovala a pojištění jsem si neplatila. Jde mi o to, jestli mi tato skutečnost příliš nesníží výši starobního důchodu a nebylo by lepší si proto doplatit pojištění dle možnosti doplatit. Ale jestli to chápu, výhodněji se jeví nepožádat si o důchod k 21.10.2017, ale pokud to půjde pracovat dále a tak potřebné roky dohnat.
Ještě jeden dotaz, manžel by měl v září vyjet jako diplomat do Saudské Arábie. Zatím neuvažuji, že bych ho následovala, možná za rok nebo 2 ano. Je pak možné nežádat o důchod k příslušnému datu a platit si dobrovolné pojištění za účelem vyššího důchodu do budoucna?
Předem děkuji za odpověď snad už na poslední dotaz.
S pozdravem,

Odpověď

Petr Gola 6.7.2015

Dobrý den,

 

ano, získaná nižší doba pojištění bude mít negativní vliv na výši Vašeho měsíčního důchodu. Protože však neznám detailně Váš průběhu pojištění (především výdělky v jednotlivých letech, ze kterých bylo zaplacené sociální pojištění), tak Vám nemohu ani orientačně říci, jak vysoký důchod budete mít a jak vysoký důchod byste měla při doplacení důchodového pojištění formou dobrovolného důchodového pojištění. Zpětné doplacení dobrovolného důchodového pojištění je legislativou omezeno, s tím je potřeba počítat.

 

Rozhodnutí, kterou variantu zvolit: a) zdali odejít při dosažení řádného důchodového věku do starobního důchodu nebo b) odejít do řádného důchodu, to je individuální záležitostí. Vždy záleží na úhlu pohledu a osobních preferencích.

 

Když odejdete do řádného důchodu při dosažení řádného důchodového věku, tak začnete důchod pobírat dříve a získáte „finanční náskok“. Při pozdějším odchodu do důchodu by byl státní důchodu vyšší, ale současně by se začal pobírat později. „Finanční náskok“ by se tedy postupně smazával a po určité době by jednoznačně převážila druhá varianta. Po jaké době, to však závisí na řadě věcí (např. kdy se do důchodu skutečně odejde, jak vysoké dobrovolné důchodové pojištění by se platilo apod.).

 

Případnou přihlášku k dobrovolnému důchodovému pojištění je potřeba podat na místně příslušné OSSZ, zpětné doplacení je legislativou omezeno. Bez omezení je možné zpětně doplatit evidenci na úřadu práce, která se nezapočítává do doby pojištění pro důchodové účely. Minimální dobrovolné důchodové pojištění placené v roce 2015 činí 1 863 Kč.

 

Občané, kteří získají nízkou dobu pojištění, by měli této skutečnost včas přizpůsobit své finanční rozhodování v produktivním životě a jejich vlastní finanční zajištění na důchod by měla hrát v důchodu vyšší roli než u občanů, kteří získají vysokou dobu pojištění.

 

Neexistuje jednoznačné řešení Vaší situace. Možností je několik, jak jsem Vám v jednotlivých odpovědích uvedl. Jakou variantu zvolit, to závisí mimo jiné do značné míry na osobních vlastnostech. Podmínky pro přiznání státního důchodu ve všech případech dle zaslaných informací splníte, což je velmi důležité.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře