Důchodové varianty

Dotaz

8. 4. 2014
Důchodové varianty

Dobrý den,můj dotaz se týká tchána.Je mu 61let a uvazuje jít do důchodů.Dotaz se týká toho,co by pro něj bylo výhodnější po stráne peněžní.Pracuje jako dělík,před rokem léčen na nezhoubný nádor prostaty,nyní má silnou artrozu a čeká ho operace kolen.Je pro něj výhodnější jít na úřad práce a pak do invalidního důchodu nebo jít na nemocenskou a pak do klasického důchodu? Jeho plat se pohybuje kolem 12000kč.hrubého měsíčně. Zajímalo by ho,co je pro něj výhodnější.Co by se muselo všechno vyřídit: Moc děkuji za odpověd s pozdravem

Odpověď

Petr Gola 8.4.2014

Dobrý den,

 

jestli je Váš tchán ročník 1953, potom má v současnosti 61 let a jeho řádný důchodový věk je 63 let. Protože do předčasného důchodu je možné odejít nejdříve 3 roky před dosažením řádného důchodového věku, tak již může odejít Váš tchán do předčasného důchodu kdykoliv.

 

Protože je Váš tchán starší 55 let, tak by měl, při splnění zákonných podmínek, nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu 11 měsíců.

 

Možností, jak postupovat, je více. Každá má určité výhody a nevýhody, záleží na osobních preferencích. Výpočet důchodu (ať už řádného, předčasného nebo invalidního) je poměrně složitou záležitostí a samotnou výši důchodu ovlivňuje celá řada parametrů a celý průběh pojištění. Potřebné, alespoň orientační údaje neznám, proto nemohu jednotlivé varianty konkrétně vypočítat.

 

Když budeme posuzovat pouze měsíční výši důchodu, potom je pro Vašeho tchána nejlepší odejít až do řádného důchodu. Nejdříve tedy vyčerpat možnost pobírání nemocenské, následně pobírání podpory v nezaměstnanosti a odejít až do řádného důchodu.

 

Někteří občané však chtějí již mít klid, a proto volí odchod do předčasného důchodu. Krácení u předčasného důchodu se provádí za každých 90 dní předčasnosti, s tím je potřeba počítat.

 

Přesnější výpočty pro výši starobního důchodu a jednotlivých variant předčasných důchodů Vám nejsem schopen říci, neboť neznám detailní průběh pojištění Vašeho tchána. Výše důchodu velmi zjednodušeně závisí na dvou parametrech: získané době pojištění (počtu odpracovaných let + náhradních dob pojištění jako je např. studium před rokem 2010 v zákonném rozsahu, vojenská služba) a výši osobním vyměřovacím základu, což je zjednodušeně řečeno průměrná měsíční mzda v současné hodnotě. Při výpočtu důchodu v roce 2014 se započítávají příjmy v letech 1986 až 2013, proto údaj pouze o současné hrubé mzdě může být velmi nepřesný, např. v minulosti mohl mít Váš tchán výrazně vyšší příjmy apod.

 

V případě, že zašlete přesnější údaje, tedy alespoň orientační dobu pojištění a orientační průměrnou mzdu v současné hodnotě za odpracované roky, potom je možné zaslat alespoň orientační výpočty pro jednotlivé varianty řádného důchodu a předčasného důchodu (v závislosti na termínu předčasnosti).

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře