Důchodový věk a práce pro současného zaměstnavatele

Dotaz

14. 1. 2015
Důchodový věk a práce pro současného zaměstnavatele

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestli po uplynutí data odchodu do důchodu mohu zůstat v práci bez jakékoli změny, např. smlouvy a zároveň požádat o výplatu důchodu?
Předem moc děkuji.

Odpověď

Petr Gola 14.1.2015

Dobrý den,

 

dosažení důchodového věku není výpovědní důvod. Starobní důchodce může nadále pracovat pro stejného zaměstnavatele bez jakýchkoliv omezení, i na smlouvu na dobu neurčitou. Není zapotřebí měnit pracovní smlouvu. Záleží na konkrétní domluvě se zaměstnavatelem.

 

Ze zákona je tedy možné současně pobírat řádný starobní důchod a libovolně vysokou mzdu ze zaměstnání. Výše mzdy a rozsah pracovní činnosti nemá žádný vliv na výplatu starobního důchodu.

 

Abyste mohla současně pobírat mzdu a důchod, tak je nutné, abyste si písemně zažádala na místně příslušné OSSZ (Okresní správě sociálního zabezpečení) o přiznání starobního důchodu. Někteří občané po dosažení důchodového věku si o starobní důchod nezažádají a přesluhují, pracují na tzv. „procenta“. Jejich starobní důchod je následně z důvodu přesluhování vyšší. Můj osobní názor však je, že je výhodnější současně pobírat starobní důchod a mzdu a při dosažení řádného důchodového věku si zažádat o přiznání starobního důchodu. Rozhodnutí je však individuální a záleží na osobních preferencích.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře