Důchodový věk a ukončení pracovního poměru

Dotaz

19. 5. 2014
Důchodový věk a ukončení pracovního poměru

Dobrý den, objevila jsem s radostí Vaši poradnu a ráda bych Vás poprosila o radu-odpověď. Od května 2013 jsem v inval.d.- 3.stupně.
Zůstala jsem po dohodě se zaměstnavatelem a povinné spec.lékař.prohlídce v prac.poměru-zkráceném ,úvazek má výši 0,272.Cítím se dobře, práci zvládám a lékaři mi práci doporučují -skrz oddálení možných psychických potíží po rakovině.
Přezkoumání invalitidy proběhne koncem kalendář.roku. V letošní roce bych mohla být teoreticky ve starobním důchodu.
Dotaz: zaměstnavatel na mne tlačí, abych nyní skončila na dohodu. Nechce přijít o novou prac.sílu, kterou bude za rok místo mne stejně shánět.ROZHODLA JSEM SE PRACOVAT JEŠTĚ JEDEN ROK, ALE NESTOJÍM O PSYCH.NÁTLAK V PRÁCI. Možná můj dotaz pomůže více lidem, nechci být víc konkrétní. Děkuji za reakci.

Odpověď

Petr Gola 19.5.2014

Dobrý den,

 

dohodou lze ukončit pracovní poměr pouze se souhlasem obou stran – zaměstnance i zaměstnavatele. Jestliže nechcete pracovní poměr dohodou ukončit, potom není možné pracovní poměr dohodou rozvázat. Pokud chcete pracovní poměr ukončit, potom není problém, rozhodnutí je zcela na Vás. Při nesouhlasu s navrhovanou dohodou by Vám zaměstnavatel musel dát výpověď v souladu se zákoníkem práce.

 

Ani dosažení řádného důchodového věku není výpovědní důvod. Dosažením důchodového věku se automaticky pracovní poměr neukončuje. Pracovní poměr musí být ukončen buď zaměstnavatelem – podáním výpovědi v souladu s ustanoveními zákoníku práce, druhou možností je podání výpovědi zaměstnancem, přičemž zaměstnanec může podat písemnou výpověď i bez uvedení výpovědního důvodu a třetí možností je ukončení pracovního poměru dohodou, se kterou musí souhlasit zaměstnavatel i zaměstnanec.

 

Rozhodnutí, zdali skončit pracovní poměr navrhovanou dohodou je pouze na Vás, jednostranně ze strany zaměstnavatele není možné pracovní poměr dohodou ukončit.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře