Důchodový věk v Rakousku

Dotaz

5. 1. 2015
Důchodový věk v Rakousku

Dobry den bude mi58 let od viučení jako zedník ve stavebnictví z učením a vojnou mám odpracováno 20 let v Česku a 23 let Rakousku stále jako zadník.Slišel jsem že práce ve stavebnictví je v Rakousku zařazená jako těšká a tudíš se dá odejít do důchodu už v 60 letech nebo i dřív mám nato nárok i já? děkuji za odpověd

Odpověď

Petr Gola 5.1.2015

Dobrý den,

 

standardní důchodový věk v Rakousku je 65 let pro muže a 60 let pro ženy. Důchodový věk žen se v Rakousku postupně zvyšuje. V Rakousku, stejně jako v Česku, je možné odejít do předčasného důchodu. Při splnění zákonných podmínek mohou muži v Rakousku odejít do předčasného důchodu i v 60 letech. V takovém případě je však potřeba počítat s krácením státního důchodu. Kdy a za jakých podmínek je možné odejít do předčasného důchodu ale závisí na konkrétním průběhu pojištění.

 

Pro přesné informace Vám osobně doporučuji kontaktovat příslušnou instituci v Rakousku (Hauptverband der österreichischen Sozialversicherungsträger, Postfach 600, AT – 1031 Wien), kde mají všechny potřebné důchodové údaje ve své databázi.

 

S ohledem na výši státního důchodu je vhodné odejít vždy až do řádného starobního důchodu. Při práci ve více členských zemí EU se následně v důchodu pobírá země ze všech členských zemí EU, kde výdělečná činnost trvala déle než jeden rok. Výše důchodu odpovídá odpracované době v dané zemi.

 

Protože jste pracoval a odváděl sociální pojištění v Česku i Rakousku, tak Vám vznikne nárok na poměrný důchod z Česka a na poměrný důchod z Rakouska. S tím je potřeba počítat. Poměrný důchod z Česka Vám bude vypočítán dle české legislativy a poměrný důchod z Rakouska Vám bude vypočítán dle rakouské legislativy.

 

Při výpočtu státního důchodu s mezinárodním prvkem je potřeba důchodovým záležitostem věnovat dostatek času a o všechno se starat v dostatečném předstihu, neboť výpočet důchodu a zajištění potřebných dokladů je složitější.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře