Důchodový věk

Dotaz

15. 6. 2013
Důchodový věk

Dobrý den.chtel by sem zistit kdy mne znika narok na strobni duchod.Mam odpracovane 10 roku a22 dní v1AA a 7 roku v 1A .do 92 roku to mam odpracovane a česká sprava soc. zabespecení se vymlouva ze tito kategorije nejdou sloucit.

Odpověď

Petr Gola 17.6.2013

Dobrý den,

 

důchodový věk závisí na roku narození, který u Vás bohužel neznám. Při splnění zákonných podmínek je možné odejít do důchodu dříve a mít tzv. „zvláštní důchodový věk“. Abyste mohl  mít zvláštní důchodový věk, tak je zapotřebí splnit řadu zákonných podmínek. Zvláštní důchodový věk se pohybuje od 55 let do 59 let. Např. v 59 letech je možné odejít do důchodu, když občan získal nejméně 11 let v I.AA, nebo 7 a půl let v I.UA nebo 15 let v I.A nebo I.B nebo I.KF nebo II.KF. Další podmínkou je trvání takového zaměstnání ke dni 31. prosince 1992. V některých případech lze započítat vyšší kategorii do nižší kategorie, závisí na konkrétním případu.

 

Současně je nutné získat potřebnou dobu pojištění, proto může být v některých případech obecný důchodový věk nižší než zvláštní důchodový věk.

 

Při řešení problematiky zvláštního důchodového věku je vhodné vždy spolupracovat s OSSZ, v předstihu doložit všechny potřebné dokumenty a odpracované roky v jednotlivých kategoriích. Situace ohledně zvláštního důchodového věku se v minulosti několikrát měnila, proto je vhodné se o důchod v těchto případech zajímat s dostatečným předstihem.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře