Důchody z Itálie

Dotaz

15. 6. 2014
Důchody z Itálie

Vdovský a sirotčí důchod z Itálie.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak mám postupovat.
Můj manžel Ital zemřel minulý rok v březnu pobíral v Itálii starobní důchod. Já s dcerou, 14 letou, žiji v Čechách.
Žádost o sirotčí a vdovský důchod jsem tedy podala v Čechách, s tím že moje žádost bude odeslána do Itálie. Byla odeslána a bylo mi sděleno českou stranou, že se mám dále obracet do Itálie. Italský INPS, ale při dotazu, jak je na tom má žádost,žádá o Codice fiscale, a nechtějí mi jinak nic sdělit. Už je to více než půl roku od podání žádosti, česká strana udělala znovu jen to, že žádost odeslala do Itálie opět. Jak vyřešit tuto situaci?
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Petr Gola 15.6.2014

Dobrý den,

 

důchodový systém v Itálii je v mnoha ohledech odlišný od českého systému. Pro nároky z italského důchodového systému je vhodné se obracet přímo na pověřenou instituci v Itálii.

 

Proto Vám doporučuji neustále kontaktovat pověřené instituce, vhodné je telefonicky, ale samozřejmě i písemně. V Itálii je pověřenou institucí INPS (Instituto Nazionale Previdenza Sociale), webová stránka, kde můžete naleznout kontakty pro telefonický kontakt a další potřebné náležitosti je www.inps.it.

 

Codice fiscale je v Itálii velmi důležitý údaj pro veškerou komunikaci s veřejnou správou, v Česku tuto funkci plní zjednodušeně rodné číslo. Codice fiscale má 16 znaků a každý občan má odlišnou identifikaci, slouží k jednostranné identifikaci každého občana, např. právě při styku s veřejnou správou. Codice fiscale je možné odvodit, jestli znáte jméno, příjmení, místo narození a datum narození. Na italských webech na internetu pro tyto účely existují aplikace.

 

Adresa pro písemnou korespondenci je: Instituto Nazionale della Previdenza Sociale, Via Ciro il Grande, n. 21, 00144 Roma.

 

Rozhodně Vám tedy doporučuji písemně i telefonicky svoji situaci řešit na pověřené italské instituci.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře