Dva důchody

Dotaz

5. 3. 2014
Dva důchody

Dobrý den,prosím vás ,pobírám vdovský důchod od r.1990,ted´ částka činí 10806korun,chci vědět až půjdu do starobního důchodu v roce 2018,je mě ted´ 55 let, a tak se táží kolik důchodu budu pobírat i s vdovským důchodem,děkuji za odpověd´

Odpověď

Petr Gola 6.3.2014

Dobrý den,

 

protože Vám vznikne nárok na starobní důchod i vdovský důchod, tak budou pro výplatu celkového důchodu platit pravidla pro souběh důchodů. V takovém případě se pobírá vyšší důchod v plné výši a nižší důchod v poloviční výši procentní výměry důchodu.

 

Každý důchod se skládá ze základní výměry (v roce 2014 činí 2 340 Kč) a procentní výměry důchodu. Při souběhu dvou důchodů (ve Vašem případě starobního a vdovského důchodu) náleží základní výměra pouze jednou.

 

Protože nevím, jak vysoký starobní důchod budete mít, tak Vám nejsem schopen říci, jak přesně vysoký celkový důchod budete mít. Výše Vašeho starobního důchodu bude záviset na získané době pojištění a příjmech, ze kterých bylo odvedeno důchodové pojištění, při výpočtu starobního důchodu v roce 2018 se budou započítávat příjmy v letech 1986 až 2017. Samotný výpočet důchodu v roce 2018 bude opět trochu odlišný od výpočtu v letošním roce.

 

Když budete mít starobní důchod vyšší než vdovský důchod, potom Vám bude náležet Váš starobní důchod v plné výši a procentní výměra vdovského důchodu v poloviční výši. Jestliže budete mít starobní důchod nižší než vdovský důchod, potom Vám bude náležet vdovský důchod v plné výši a procentní výměra starobního důchodu v poloviční výši. V obou případech Vám bude tedy základní výměra důchodu náležet pouze jednou.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře