Dva příjmy a doba pojištění

Dotaz

2. 1. 2014
Dva příjmy a doba pojištění

Dobrý den,
chci se zeptat na výpočet doby pojištění pro starobní důchod. Od 1.2.budu nastupovat do pracovního poměru na poloviční úvazek. Pokud bych k tomu začala pracovat na živnostenský list, jak se bude započítávat doba pojištění při souběhu těchto dvou zaměstnání?
Děkuji

Odpověď

Petr Gola 2.1.2014

Dobrý den,

 

souběh příjmů se Vám bude do doby pojištění pro důchodové účely započítávat pouze jednou. Např. při souběhu po dobu jednoho roku dvou zaměstnaneckých poměrů se Vám doba pojištění zvýší o jeden rok. V praxi neexistuje žádná možná kombinace, kdyby se mohl např. rok pojištění pro výpočet důchodu započítávat jako dva roky pojištění.

 

Oba příjmy se Vám však budou započítávat do osobního vyměřovacího základu pro výpočet důchodu, za předpokladu, že z obou příjmů bude řádně odvedeno důchodové pojištění. Např. z práce na dohodu o pracovní činnosti s měsíční odměnou do 10 tisíc Kč se důchodové pojištění neplatí, stejně tak při výkonu samostatně vedlejší výdělečné činnosti s příjmem do zákonného limitu.

 

Dva souběžné příjmy, ze kterých se bude odvádět důchodové pojištění, tedy budou mít pozitivní vliv na výši důchodu, protože se zvýší osobní vyměřovací základ, ze kterého se důchod vypočítává.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře