Emigrace a důchod

Dotaz

28. 8. 2014
Emigrace a důchod

Narozen 1956.Uceni 1971-1974,zamestani 1974-1980
Emigrace 1980.Mam nejaky narok ma duchod,nebo to nestoji
za papirovani? Dekuji za odpoved.

Odpověď

Petr Gola 29.8.2014

Dobrý den,

 

protože jste narozen v roce 1956, tak je Váš řádný důchodový věk v Česku 63 let a 6 měsíců. Pro přiznání starobního důchodu v Česku je nutné dosáhnout nejenom potřebného důchodového věku, ale rovněž splnit podmínku potřebné doby pojištění. Po roce 2018, kdy byste mohl odejít do řádného důchodu, bude nutné získat dobu pojištění v rozsahu 35 let. Nesplnění uvedených podmínek je důvodem, proč není státní důchod přiznán.

 

Dobu pojištění získanou v Česku nesplníte. Pokud jste však vykonával výdělečnou činnosti v zemích EU nebo zemích, se kterými má Česká republika uzavřenu smlouvu o sociálním zabezpečení, tak by se pro nárok na důchod z Česka započítávala i získaná doba pojištění v další zemi nebo zemích, kde jste odváděl důchodové pojištění.

 

Při splnění potřebné doby pojištění se započítáním doby pojištění získané na území jiné země (jiných zemích) by se Vám vypočítal v Česku poměrný důchod. Vypočítaný poměrný důchod by samozřejmě odpovídal získané době pojištění v Česku. Protože jste získal v Česku poměrně nízkou dobu pojištění, tak by i poměrný důchod byl samozřejmě nižší, s tím je potřeba počítat.

 

V důchodovém věku je každý příjem dobrý, proto si osobně myslím, že je vhodné se o všechny důchodové nároky zajímat. Při výpočtu důchodu s mezinárodním prvkem je však potřeba počítat se složitější povinnou administrativou. Z tohoto důvodu je vhodné se o důchodové nároky ze všech zemích, kde Vám vznikne právo na poměrný důchod, zajímat v dostatečném časovém předstihu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 2
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře