Evidence na úřadu práce a doba pojištění

Dotaz

31. 10. 2013
Evidence na úřadu práce a doba pojištění

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, co se týče Náhradní doby pojištění – doba evidence u úřadu práce.
Není mi jasné, jestli se mi do náhradní doby bude započítávat doba nezaměstnanosti v letech 1992-1995 + doba nezaměstananosti v letech 2009-2013, mám 57 let.
Podle: http://portal.gov.cz/portal/obcan/situace/191/192/4505.html#obsah ,
do 55let by se mi měl počítat 1 rok + po 55 letech 2 roky, celkem 3 roky. Ale nevím, jestli se nějak hodnotí doba nezaměstnanosti v letech 1992-1995.

Předem děkuji za odpověď

Odpověď

Petr Gola 31.10.2013

Dobrý den,

 

při splnění zákonných podmínek patří evidence na úřadu práce mezi náhradní doby pojištění a tato doba se započítává, jak do doby pojištění nutné pro přiznání nároku na starobní důchod, tak do doby pojištění ovlivňující celkovou výši starobního důchodu. Evidence na úřadu práce se však započítává v omezeném rozsahu.

 

Nyní k jednotlivým datům, doba evidence na úřadu práce do konce roku 1995 se započítává plně bez jakéhokoliv omezení. Z tohoto důvodu se Vám doba v evidenci uchazečů o zaměstnání v letech 1992 do 1995 bude započítávat.

 

V dalším období je nutné rozlišovat mezi dobou, kdy během evidence na úřadu práce náležela podpora v nezaměstnanosti a kdy nikoliv. Od roku 1996 se doba, kdy je vyplácena podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci započítává vždy do doby pojištění.

 

Jiná situace je u doby, kdy jste byla vedena v evidenci na úřadu práce a podpora v nezaměstnanosti Vám nenáležela. V těchto případech se taková doba započítává nejvýše v rozsahu 3 let, přičemž se tato doba zjišťuje zpětně ode dne vzniku nároku na důchod a platí, že taková doba získaná před dosažením 55 let věku se započítává maximálně v rozsahu jednoho roku.

 

Dále je nutné pamatovat na skutečnost, že doba evidence na úřadu práce se jako náhradní doba pojištění započítává z 80 % do doby pojištění ovlivňující výši důchodu. Při výpočtu důchodu platí, že čím vyšší doba pojištění, tím vyšší důchod.

 

Do doby pojištění nutné k přiznání nároku na důchod (např. v roce 2014 je nutné získat 30 let pojištění) se evidence na úřadu práce do konce roku 2009 započítá ze 100 % a od roku 2010 z 80 %.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře