Evidence na úřadu práce po péči o maminku

Dotaz

24. 11. 2014
Evidence na úřadu práce po péči o maminku

Dobrý den,
mám nárok na podporu v nezaměstnanosti? Zemřela mi maminka, o kterou jsem pečovala. O zaměstnání (na kratší dobu z důvodů péče) jsem přišla k 1.8.2013. Protože jsem celou dobu po škole pracovala a nikdo mi neporadil nic jiného, hlásila jsem se na ÚP. Po 3 měsících (dostala jsem odstupné) jsem začala pobírat podporu v nezaměstnanosti, a to po dobu 11 měsíců, protože jsem dovršila 55 let. K 1.10.2014 jsem se odhlásila z ÚP a péče o mami nadále trvala. Mami mi však zemřela 12.11.2014. Takže dotaz: mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Petr Gola 25.11.2014

Dobrý den,

 

aby byla opětovně vyplácena podpora v nezaměstnanosti tak musí být splněny zákonné podmínky. Dle uvedených informací jste v posledních dvou letech vyčerpala celou podpůrčí dobu pobírání podpory v nezaměstnanosti v rozsahu 11 měsíců.

 

Abyste tedy získala opět nárok na podporu v nezaměstnanosti, tak je nutné získat zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností nebo náhradní dobu dobu pojištění v délce alespoň 6 měsíců. Současně vždy musí být splněna zákonná podmínka získání doby pojištění v rozsahu alespoň 12 kalendářních měsíců v posledních dvou letech.

 

Do doby pojištění pro nárok na podporu v nezaměstnanosti se započítávají i náhradní doby pojšitění, např. doba osobní péče o osobu závislou ve stupni II, III nebo IV.

 

Protože jste se odhlásila k 1. říjnu 2014 z evidence na úřadu práce, tak při opětovné registraci na úřad práce v listopadu, nesplníte podmínku získání doby pojištění v rozsahu 6 měsíců pro opětovné přiznání podpory v nezaměstnanosti.

 

Evidence na úřadu práce je přínosná i s ohledem na získání vyšší doby pojištění pro důchodové účely. Do doby pojištění pro výpočet starobního důchodu se započítává i doba evidencena úřadu práce, kdy nenáleží podpora v nezaměstnanosti, a sice v rozsahu 3 let. Tato doba se zjišťuje zpětně a do 55 let se započítává v rozsahu maximálně jednoho roku. Dle uvedených informací jste prozatím dobu evidence na úřadu práce po dobu, kdy nenáleží podpora v nezaměstnanosti nevyčerpala, a proto je vhodné s ohledem na výši starobního důchodu se opětovně na úřadu práce registrovat co nejdříve.

 
Za občany v evidenci úřadu práce platí vždy zdravotní pojšitění stát. Kdo není veden v registru úřadu práce, není zaměstnanec ani živnostník, a nesplňuje podmínku pro zařazení do státní kategorie pro placení zdravotního pojištění, ten je v registru příslušné zdravotní pojišťovny veden jako OBZP (osoba bez zdanitelných příjmů) a má povinnost hradit své zdravotní pojišťovně měsíčně částku 1 148 Kč (v roce 2014, tato částka se odvíjí od minimální mzdy a činí 13,5 % z minimální mzdy). I z důvodu placení zdravotního pojištění státem je vhodné být v evidenci na úřadu práce.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře