Evidence na úřadu práce v invalidním důchodu

Dotaz

16. 9. 2014
Evidence na úřadu práce v invalidním důchodu

Dobrý den,od 1.10.2013 jsem na úřadu práce, ale od 3.10.2013 jsem také na nemocenské, zažádala jsem si o inv. důchod a dostala jsem 3. stupeň, chtěla bych dále pracovat,s ohledem na zdraví,chtěla bych také zůstat na úřadu práce, než si najdu odpovídající práci, je to možné nebo budu vyřazena(rok nar. 1966),děkuji

Odpověď

Petr Gola 17.9.2014

Dobrý den,

 

ode dne přiznání invalidního důchodu 3. stupně budete z evidence na úřadu práce vyřazena. Občanům pobírající invalidní důchod 3. stupně nenáleží podpora v nezaměstnanosti, neboť jsou finančně zajištěni od státu prostřednictvím invalidního důchodu třetího stupně. Přiznání invalidního důchodu třetího stupně je tedy nutné oznámit na úřadu práce a splnit všechny potřebné administrativní úkony.

 

Doba pobírání invalidního důchodu třetího stupně patří mezi náhradní doby pojištění pro důchodové účely. To je rozdíl oproti době pobírání invalidního důchodu prvního nebo druhého stupně. Invalidní důchodci pobírající invalidní důchod prvního nebo druhého stupně by tedy s ohledem na měsíční výši svého starobního důchodu měli mít příjem podléhající platbě sociálního pojištění.

 

I invalidní důchodci 3. stupně však mohou pracovat. Nejsou žádné limity pro výši příjmu. Vykonávaná práce by však vždy měla odpovídat zdravotnímu stavu. Doporučuje se mít lékařskou zprávu pro konkrétní pracovní činnosti, zdali je tato práce vhodná. Rovněž časové pracovní vytížení je vhodné přizpůsobit zdravotnímu stavu. Invalidní důchody nejsou přiznávány „na pořád“. Dochází k přezkoušení zdravotního stavu. Termíny jsou individuální, záleží na konkrétní situaci. U přezkumu může být následně k vykonávané práci přihlédnuto.

 

Při případném snížení stupně invalidity je následně možné se opět registrovat na úřadu práce. Invalidní důchodci prvního a druhého stupně mohou být v evidenci na úřadu práce. Při snížení stupně invalidity z třetího stupně na nižší by v prvních měsících náležela podpora v nezaměstnanosti v minimální výši stanovena zákonem, doba pobírání invalidního důchodu třetího stupně totiž patří mezi zmíněné náhradní doby pojištění.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře