Invalidní důchod

Dotaz

2. 4. 2013
Invalidní důchod

dobrý den, jsem uživatel inv. důchodu od roku 1992. Při „úpravách“ mi od roku 1998 stanovili důchod částečný I. stupně. Jelikož mi zdravotní stav neumožňuje trvalé zaměstnání, pracuji jako OSVČ, dle svého momentálního stavu. Mé výdělky nedosahují takové částky, abych musela být účastna důchodového zabezpečení, 7 let jsem si platila dobrovolnou minimální částku, myslím, že mám odpracovaných 29 let, které, jak mi sdělila pracovnice ČSSZ potřebuji k dosažení starobního důchodu. mám 2 děti, jsem ročník 1954. Prosím o informaci s jakou částkou důchodu mohu počítat. částečný inv. důchod mám 6 546, z toho se dá žít velmi skromě. Děkuji za odpověď AL

Odpověď

Petr Gola 3.4.2013

Dobrý den,

 

protože jste se narodila v roce 1954 a máte dvě děti, tak je Váš důchodový věk 59 let a 8 měsíců. Dle měsíce narození můžete tedy odejít do řádného důchodu během roku 2013 nebo 2014. Předběžnou výši důchodu Vám nejsem schopen dle zaslaných údajů bohužel spočítat, k tomu je zapotřebí znát podrobný průběh pojištění a vyměřovací základy v jednotlivých letech.

 

Odchodem do řádného důchodu si však nemůžete pohoršit, neboť v případě, že by byl řádný důchod nižší než invalidní, tak byste nadále pobírala invalidní důchod, který by se v 65 letech přetransformoval na starobní důchod ve stejné výši.

 

Výše důchodu závisí nejenom na příjmech, ze kterých bylo odvedeno důchodové pojištění, ale rovněž na získané době pojištění. Do doby pojištění se však započítává nejenom odpracovaná doba, kterou máte, jak uvádíte 29 let, ale i náhradní doby pojištění (např. péče o dítě do 4 let věku, studium při splnění zákonných podmínek). Celkovou dobu pojištění tedy můžete mít vyšší, než uvedených 29 let.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře