Invalidní důchod a nemocenská

Dotaz

16. 4. 2014
Invalidní důchod a nemocenská

Dobrý den přeji.Od 17.9.2014 jsem na nemocenských dávkách a pobírám invalidní důchod 1 stupně.Dnes mi byl přiznán invalidní důchod 3 stupně.Jak mám prosím pokračovat s nemocenskou,kdy ji ukončit.Posudkový lékař mi radil,že mám vyčkat,až mi přijde rozhodnutí z Prahy.Jak by to pak bylo s vyplacením nemocenské a nového výměru důchodu?Musela bych potom vracet nějakou zaslanou částku z nově vypočítaného důchodu nebo nemocenskou? Velice děkuji za odpověď.Jana

Odpověď

Petr Gola 16.4.2014

Dobrý den,

 

dle zaslaných informací předpokládám, že již delší dobu pobíráte invalidní důchod a současně pracujete. Protože vykonáváte výdělečnou činnost i při pobírání invalidního důchodu a splnila jste podmínky pro přiznání nemocenské, tak od 17. září pobíráte nemocenské dávky.

 

U invalidního důchodu prvního a druhého stupně není při současném zaměstnání omezen nárok na nemocenskou, jestliže jsou splněny zákonné podmínky. Invalidní důchodci prvního a druhého stupně mají nárok na výplatu nemocenských dávek stejně jako ostatní zaměstnanci, mohou tedy pobírat nemocenskou až 380 dní. Jiná situace je u invalidních důchodců III. stupně, kteří mají nárok na nemocenské dávky omezeny.

 

Pracující invalidní důchodci třetího stupně mají nárok na nemocenskou maximálně po dobu 70 kalendářních dní při jedné pracovní neschopnosti a v rámci jednoho roku. Výše invalidního důchodu nemá vliv na výši nemocenské. Při dodržení výše uvedených podmínek byste nemocenskou nevracela.

 

Jiná situace je v případě, že občan nemocenské a jeho zdravotní stav se zhorší a následně přejde do invalidního důchodu. Protože není možné ze zákona pobírat ze stejných zdravotních problémů nemocenskou i invalidní důchod, tak je v takovém případě nutné ukončit nemocenskou a následně nastoupit do invalidního důchodu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 2
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře