Invalidní důchod a podpora v nezaměstnanosti

Dotaz

10. 8. 2014
Invalidní důchod a podpora v nezaměstnanosti

Dobrý den, prosím z čeho se vypočítá podpora v nezaměstnanosti 57 leté ženy, které byl po 2 letech snížen ID 3. st. na 1.st. Před ID byla OSVČ s nízkým příjmem. Předpokládám, že ID 3. st. se počítá jako doba pojištění, když je platí stát. Děkuji.

Odpověď

Petr Gola 11.8.2014

Dobrý den,

 

pro přiznání podpory v nezaměstnanosti musí být přiznány zákonné podmínky, přiznání podpory v nezaměstnanosti není automatické. Nepřiznání zákonných podmínek znamená, že není možné pobírat podporu v nezaměstnanosti. Invalidní důchodci pobírající invalidní důchod třetího stupně nemohou pobírat podporu v nezaměstnanosti. Stejně tak nemohou pobírat podporu v nezaměstnanosti starobní důchodci.

 

Je nutné získat potřebou dobu pojištění 12 měsíců v posledních dvou letech. Do potřebné doby pojištění se započítávají příjmy, ze kterých bylo odvedeno sociální pojištění, ať už ze zaměstnání nebo vlastní samostatné výdělečné činnosti. Do potřebné doby pojištění se však započítávají i náhradní doby pojištění (dle 41 zákona o zaměstnanosti č. 435/2004). Mezi náhradní doby pojištění patří i doba pobírání invalidního důchodu třetího stupně.

 

Protože jste starší 55 let, tak máte nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu 11 měsíců.

 

Výše podpory v nezaměstnanosti závisí na dosahovaném příjmu v rozhodném období. Jestliže nejsou v rozhodném období žádné příjmy podléhající sociálnímu pojištění, tak náleží minimální podpora v nezaměstnanosti stanovená zákonem. Minimální podpora v nezaměstnanosti se v jednotlivých měsících liší, v prvních dvou měsících v roce 2014 činí 3 694 Kč, v dalších dvou měsících roku 2014 je 2 955 Kč a následující měsíce v roce 2014 činí 2 709 Kč.

 

Protože neznám detailně Váš průběh pojištění, tak Vám nemohu sdělit, jak vysokou podporu v nezaměstnanosti budete pobírat.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře