Invalidní důchod a předčasný důchod

Dotaz

22. 12. 2013
Invalidní důchod a předčasný důchod

dobry vecer,prosim o informaci jak to je u mne z predcasnym duchodem, jak pobiram castecne invalidni duchod a pracuji ,jsem narozena 23.3.1957 a mam 3deti zvazuji jit drive do starobniho duchodu moc dekuji za odpoved

Odpověď

Petr Gola 23.12.2013

Dobrý den,

 

protože jste narozena 23. 3. 1957 a vychovala jste 3 děti, tak je Váš řádný důchodový věk 59 let a 4 měsíce. Do řádného důchodu  můžete tedy odejít 23. 7. 2016. Do předčasného důchodu je možné odejít 3 roky před dosažením řádného důchodového věku. Od 23. 7. 2013 můžete tedy odejít do předčasného důchodu kdykoliv.

 

Při odchodu do předčasného důchodu je potřeba počítat s tím, že předčasný důchod je trvale krácený. Při dosažení řádného důchodového věku se předčasný důchod nepřepočítává. Krácení se provádí za každých 90 dní předčasnosti, proto je vhodné termín odchodu do předčasného důchodu dobře naplánovat, aby nebylo krácení zbytečně vyšší. Je totiž rozdíl odejít do předčasného důchodu např. o 365 dní (celý kalendářní rok) dříve nebo o 360 dní (4 čtvrtletí).

 

Předčasný důchod se u Vás počítá stejně jako u ostatních občanů. Výše krácení předčasného důchodu závisí na počtu dní předčasnosti, výši důchodu následně ovlivňují příjmy, ze kterých bylo odvedeno důchodové pojištění od roku 1986 a získaná doba pojištění.

 

Nevím, jestli v současné době pracujete či nikoliv, dále jak vysoký máte invalidní důchod. Vzhledem k tomu, že pobíráte invalidní důchod (nevím, zdali prvního nebo druhého stupně) stojí za zváženou, zdali neodejít až do řádného důchodu. Je totiž rozdíl odejít do předčasného důchodu, který při odchodu přesně o 3 roky dříve je nižší cca. o čtvrtinu (přesný výpočet je však individuální, závisí na řadě okolností, která se mohou lišit), v případě, že je občan nezaměstnaný a nepobírá již podporu v nezaměstnanosti nebo v situaci, kdy pobírá invalidní důchod a má tedy pravidelný příjem, jako je tomu ve Vašem případě. Předčasný důchod je totiž vždy nižší oproti řádnému důchodu, s tím je potřeba počítat.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře