Invalidní důchod a sociální dávky

Dotaz

24. 8. 2014
Invalidní důchod a sociální dávky

Dobrý den chci se zeptat na jednu věc, jsem v plném invalidním důchodu který činí 9928.- Mé inkaso které platim činí 9200.- Na živobití mi zustává 728.- Mám nárok na nějakou socialní podporu.Bohužel nesmím si přivydělat ani korunu ,jinak mi prý vezmou důchod. Děkuji za odpověd . s pozdravem

Odpověď

Petr Gola 24.8.2014

Dobrý den,

 

výdělečná činnost v invalidním důchodu není zakázána, ale k případné výdělečné činnosti může být přihlédnuto při pravidelném posuzování zdravotního stavu. Což může např. vést ke snížení stupně invalidity. Vykonávána činnost by vždy měla odpovídat aktuálnímu zdravotnímu stavu.

 

V případě, že je v rozhodnutí o invalidním důchodu třetího stupně napsáno, že občan není schopen vykonávat výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek, potom je výkon výdělečné činnosti v invalidním důchodu problematický, není však vyloženě zakázán. Případná práce by však pravděpodobně byla důvodem k přezkoumání zdravotního stavu ze strany místně příslušné OSSZ.

 

Nejčastější sociální dávkou je příspěvek na bydlení. Nárok na příspěvek na bydlení má vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě hlášen, jestliže:

  • náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu a koeficientu 0,3 (na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35)
  • součin rozhodného příjmu a koeficientu 0,3 (na území hlavního města Prahy 0,35) není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení

Výše příspěvku na bydlení činí za kalendářní měsíc rozdíl mezi normativními náklady na bydlení a rozhodným příjmem vynásobený koeficientem 0,3 (na území hlavního města Prahy 0,35).

 

Při výpočtu příspěvku na bydlení je rozdíl, zdali se bydlí ve vlastním, nájemním, v jak velikém městě apod. Výpočet je poměrně složitý a liší se dle konkrétní situace. O příspěvek na bydlení se žádá na místně příslušném úřadu práce. K žádosti o příspěvek na bydlení je nutné předložit všechny doklady k prokázání nákladů na bydlení a normativních nákladů na bydlení.

 

Praktický příklad

Pan XY bydlí ve městě 10 tisíc až 50 tisíc obyvatel. Pan XY bydlí sám. Měsíční náklady na bydlení činí 9 200 Kč. Měsíční příjem pana XY je 9 928 Kč. Pan XY by měl nárok na měsíční příspěvek na bydlení ve výši 2 050 Kč.

 

Dále je možné čerpat např. dávky v hmotné nouzi. Výplata dávek v hmotné nouzi (např. příspěvku na živobytí nebo jednorázové finanční pomoci) je v kompetenci úřadů práce dle trvalého bydliště žadatele.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře