Invalidní důchod a ukončení pracovního poměru

Dotaz

27. 6. 2014
Invalidní důchod a ukončení pracovního poměru

Dobrý den chtěla bych se zeptat mám uznaný invalidní důchod 3.stupně a ted ještě do 17.06.2014 mám nemocenskou a od toho datumu nu vzniká nárok na duchod ale já bych potřebovala vědět jak mám postupovat v zaměstnání jestli mám dát výpověd já nebo mi jí dají oni a jestli mám narok na odstupné a proplacení dovolené.Moc děkuji za odpověd děkuji

Odpověď

Petr Gola 27.6.2014

Dobrý den,

 

jestli můžete vzhledem ke svému zdravotnímu stavu vykonávat současnou práci, tak nemusíte pracovní poměr ukončit. I občané pobírající invalidní důchod třetího stupně mohou pracovat nebo vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. Vykonávaná činnost by však měla vždy odpovídat zdravotnímu stavu.

 

Jestliže již nechcete v práci nadále pokračovat, tak můžete sama podat výpověď. V písemné výpovědi není ani nutné uvádět důvod výpovědi.

 

Váš zaměstnavatel Vám může podat výpověď, musí být v souladu s § 52 zákoníku práce. Jedním ze zákonných důvodů (§52 písemno e) je i skutečnost, že zaměstnanec pozbyl vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci. Příslušný posudek vydává lékař, který je k tomu legislativou určen – zpravidla se jedná o lékaře v závodní preventivní péči. Při podání výpovědi ze strany zaměstnavatele kvůli dle § 52 písmena e) odstupné nenáleží.

 

Jiná situace by byla, kdyby Vám dal zaměstnavatel výpověď dle § 52 písmena d) zákoníku práce. Dle písmena d) by Vám mohl zaměstnavatel dát výpověď, pokud byste nemohla vykonávat současná práci na základě lékařského posudku z důvodu pracovního úrazu, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí. Při podání výpovědi dle § 52 písmena d) náleží dle zákoníku práce (§ 67) odstupné. V takovém případě by Vám náleželo odstupné i při rozvázání pracovního poměru dohodou, musely by však být v písemné dohodě uvedeny veškeré potřebné náležitosti (zmínění dohody dle § 52 písmena d).

 

Samozřejmě můžete ještě ukončit pracovní poměr dohodou z jiných důvodů. V takovém případě záleží na smluvním ujednání mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. A s ustanoveními uvedenými v takové dohodě byste musela souhlasit Vy jako zaměstnanec i Váš zaměstnavatel. Kdyby Vám dal zaměstnavatel výpověď, tak byste měla nárok na proplacení dovolené v souladu se zákonem.

 

Na doplnění uvedu, že invalidní důchod se nevyplácí po dobu výplaty nemocenského, pokud den vzniku invalidity spadá do období dočasné pracovní neschopnosti, které jsou důvodem výplaty nemocenského (§ 65 zákona o důchodovém pojištění).

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře