Invalidní důchod a výše starobního důchodu

Dotaz

9. 7. 2013
Invalidní důchod a výše starobního důchodu

Jsem ročník 1955, mám 2 děti a odchod do starobního důchodu mám v roce 2015. Jsem invalidní 1.stupně již 20 let, mám odpracováno 31 let na zkrácený úvazek s platem 7000 Kč. Kolik budu pobírat starobní důchod ? A podle čeho se to počítá ? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Petr Gola 14.7.2013

Dobrý den,

 

starobní důchod závisí na výši příjmů, ze kterých bylo odváděno důchodové pojištění a získané době pojištění. Výpočet starobního důchodu je však poměrně velmi složitý, pouze na základě současného příjmu nelze starobní důchod vypočítat. Např. v roce 2013 vstupují do výpočtu důchodu příjmy, ze kterých bylo odvedeno důchodové pojištění, v letech 1986 až 2012.

 

Navíc pravděpodobně máte vyšší dobu pojištění než uváděných 31 let. Do doby pojištění se totiž započítávají nejenom „odpracované roky“, ale rovněž náhradní doba pojištění (např. péče o dítě do 4 let nebo studium před rokem 2010 v zákonném rozsahu).

 

Občané, kteří pobírají invalidní důchod si však odchodem do starobního důchodu nemohou pohoršit. V případě, že by byl starobní důchod nižší než invalidní důchod, tak by pobírali nadále invalidní důchod, který by se v 65 letech „přetransformoval“ na starobní důchod ve stejné výši.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře