Invalidní důchod I. a III. stupně

Dotaz

31. 10. 2013
Invalidní důchod I. a III. stupně

Dobrý den.

Chci se zeptat na invalidní duchod. Moje teta pobírá od roku 2004 částečný (dnes 1.stupně) invalidní duchod ve výši 5600 Kč. Narozena je v roce 1969 kdy v roce 1987 končila na gymnaziu, následně sla do práce a v roce 1988 se ji narodil syn,se kterym byla na mateřské. do roku 2003 pracovala a následně dostala tedy invalidní duchod. chci se zeptat, o kolik myslite cca, ze bude nyniinvalidni duchod 3.stupne vyssi? Stačí mi priblizna castka. Protoze prijde mi docela nelogicke, ze by mel byt navysen treba pouze o 1000Kc. Děkuj za odpoved

Odpověď

Petr Gola 31.10.2013

Dobrý den,

 

Výpočet invalidního důchodu prvního stupně, druhého stupně nebo třetího stupně je stejný, avšak liší se procentní sazba za každý rok pojištění. U invalidity prvního stupně činí 0,5 %, druhého stupně 0,75 % a u invalidity třetího stupně 1,5 %.

 

V případě, že by tedy občan měl v době žádosti o invalidní důchod osobní vyměřovací základ 20 000 Kč a získal dobu pojištění 40 let (u invalidního důchodu se doba pojištění dopočítává (dopočtená doba se hodnotí do důchodového věku ženy stejného data narození, které nevychovaly žádné děti), tak by byl invalidní důchod prvního stupně 5 070 Kč a invalidní důchod třetího stupně 10 529 Kč. Výpočet důchodu je v tomto případě vypočítán při stejných vstupních údajích ke stejnému datu. Výpočet je však orientační u každého občana je to jinak, v závislosti na odlišných vstupních údajích.

 

Vaše teta pobírá invalidní důchod prvního stupně, v případě přiznání vyššího stupně invalidity by se invalidní důchod přepočítal. Při přiznání invalidity třetího stupně by se procentní výměra současného invalidního důchodu prvního stupně zvýšila trojnásobně, základní výměra důchodu by zůstala stejná.

 

Každý důchod se skládá ze základní výměry důchodu a procentní výměry důchodu. Jestliže má v současné době Vaše teta důchod 5 600 Kč, tak se v roce 2013 skládá ze základní výměry 2 330 Kč a procentní výměry 3 270 Kč. Procentní výměra by se zvýšila trojnásobně, tedy na 9 810 Kč (3 270 Kč x 3) a základní výměra důchodu by zůstala stejná, tedy 2 330 Kč. Celkový invalidní důchod třetího stupně by byl 12 140 Kč. Veškerý orientační  výpočet je proveden dle zaslaných údajů dle současné legislativy a nezohledňuje valorizaci důchodů apod., proto je potřeba brát výsledek jako orientační.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 2
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře