Invalidní důchod I. stupně a práce

Dotaz

25. 2. 2014
Invalidní důchod I. stupně a práce

Dobrý den,
od minulého roku pobírám invalidní důchod 1.stupeň, také jsem od loňského roku od října na pracovním úřadu. Naskytla se mi nabídka práce na plný úvazek, mohu tak přijít o důchod, když nastoupím a bude mít můj zaměstnavatel nějaké výhody, když půjdu k němu pracovat z úřadu práce? Děkuji

Odpověď

Petr Gola 25.2.2014

Dobrý den,

 

občané pobírající invalidní důchod I. stupně mohou pracovat. Můžete být v zaměstnaneckém poměru nebo začít vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. Nástup do práce není důvodem pro odejmutí invalidního důchodu, vykonávaná práce však musí odpovídat Vašemu zdravotnímu stavu a Vaším pracovním omezením. Výše výdělku není limitována, můžete mít libovolně vysoký příjem.

 

Při výpočtu čisté mzdy můžete uplatnit měsíční slevu na poplatníka (2 070 Kč měsíčně) a měsíční slevu na invaliditu prvního stupně (210 Kč měsíčně). Základní slevu na poplatníka v roce 2014 nemohou uplatňovat pouze zaměstnanci, pobírající k 1. lednu 2014 starobní důchod. Invalidní důchodci základní slevu na poplatníka uplatnit mohou.

 

Zaměstnavatelé zaměstnávající zdravotně postižené občany mohou čerpat daňové slevy nebo čerpat různé příspěvky a dotace od úřadu práce. Jedná se však o individuální záležitost, pro přesná čísla a výhody je nutné znát celou řadu aspektů: počet zaměstnanců, druh činnosti apod. V oblasti příspěvků navíc postupují úředníci úřadu práce dle konkrétní situace. Pro čerpání výhod od úřadu práce je nutná součinnost zaměstnavatele a místně příslušného úřadu práce.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře