Invalidní důchod I. stupně

Dotaz

18. 4. 2013
Invalidní důchod I. stupně

Dobrý den,jsem žena,ročník 1977,2 děti,státní zaměstnanec od 1.7.1996,poslední hrubý příjem 17 000 Kč.Od 27.2.2013 mi byl uznán ID 1.stupně,momentálně čekám na vyjádření ohledně výši ID z ČSSZ.Jakou výměru mohu přibližně očekávat?Nikdy jsem nebyla evidována na ÚP,sociální odvody mám v pořádku.Děkuji mnohokrát za případnou odpověď.

Odpověď

Petr Gola 19.4.2013

Dobrý den,

 

výpočet invalidního důchodu se liší, zdali se jedná o invalidní důchod prvního, druhého nebo třetího stupně. Liší se procentní sazba, u invalidního důchodu prvního stupně se započítává z 0,5 %, druhého stupně z 0,75 % a třetího stupně 1,5 %.

 

Výše invalidního důchodu tedy závisí na třech parametrech. Stupni invalidity, době pojištění a osobním vyměřovacím základu. Ve Vašem případě neznám dobu pojištění ani osobní vyměřovaíc základ. Osobním vyměřovacím základem je zjednodušeně řečeno průměrná měsíční mzda v současné hodnotě za odpracované roky, ve Vašem případě za roky 1996 po současnost.

 

Doba pojištění se u invalidních důchodů dopočítává, ale neznám získanou dobu pojištění do vzniku invalidity. Protože neznám přesně osobní vyměřovací základ a dobu pojištění, tak Vám nejsem schopen říci přesně výši invalidního důchodu.

 

Můj hrubý odhad je 5 až 6 tisíc Kč měsíčně, počítejte však spíš s nižší variantou. Ale zdůrazňuji, že se jedná o odhad vycházející z neúplných podkladů.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře