Invalidní důchod II. stupně a důchod

Dotaz

5. 5. 2013
Invalidní důchod II. stupně a důchod

Dobrý den,mám od loňského roku od Dubna 2 stupeň ivalidity ,předtím jsem měla od roku 2006 3 stupeň jsem narozená 1960 je mi 52 let a mám odpracovaných 37 let, pojištěná jsem byla do června loňského roku od té doby ne,práci si hledám ale když najdu tak na dohodu o provedení práce a né na smlouvu a tudíš neodvádím socialní jen zdravotní a to za mě odvádí stát jestli se nemílím,tak se chci zeptat co to pro mě znamená když nárok na starobní důchod mám až za 10 let .Děkuji

Odpověď

Petr Gola 5.5.2013

Dobrý den,

 

jestliže pobíráte v současné době invalidní důchod 2. stupně a nemáte příjem, ze kterého byste odváděla důchodové pojištění, potom musíte počítat s tím, že se tato skutečnost negativně projeví při výpočtu starobního důchodu. Jako náhradní doba pojištění a vyloučená doba pojištění se totiž hodnotí pouze pobírání invalidního důchodu třetího stupně a Vy dle zaslaných podkladů pobíráte invalidní důchod druhého stupně.

 

Protože invalidní penzisté si nemohou pohoršit při odchodu do důchodu, tak dle současné legislativy platí, že když vyjde starobní důchod nižší než invalidní důchod, tak pobírají invalidní penzisté nadále invalidní důchod, který se následně v 65 letech „přetransformuje“ na starobní důchod ve stejné výši.

 

Věřím, že Vaše situace není jednoduchá, přesto pokud by se podařilo najít si práci na klasický pracovní poměr (třeba zkrácený pracovní úvazek), potom by to bylo z důchodového hlediska pro Vás výhodnější než práce na dohodu o provedení práce, kde se z měsíční odměny do 10 tisíc Kč neodvádí sociální ani zdravotní pojištění.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře