Invalidní důchod II. stupně a zdravotní pojištění

Dotaz

14. 4. 2015
Invalidní důchod II. stupně a zdravotní pojištění

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Co se stane, když se nechám vyřadit z evidence na pracovním úřadě. Mám invalidní 2 stupeň. Pracovat bych chtěl, ale můj zdravotní stav mi bohužel práci neumožnuje. Jak je to se zdravotním a sociálním??? Mnohokrát děkuji

Odpověď

Petr Gola 14.4.2015

Dobrý den,

 

za všechny invalidní důchodce platí zdravotní pojištění stát. I když tedy nebudete v evidenci na úřadu práce, tak budete mít vyřešen svůj pojistný vztah vůči zdravotní pojišťovně a zdravotní pojištění bude za Vás platit stát.

 

Jestliže nebudete mít příjem podléhající platbě sociálního pojištění, tak sociální pojištění platit nebudete. Zde je však nutné zdůraznit, že starobní důchod bude záviset i na získané době pojištění. Když nebudete mít příjem podléhající platbě sociálního pojištění, tak se Vám tato doba nebude pro důchodové účely počítat. Jako náhradní doba pojištění se do doby pojištění započítává pouze doba pobírání invalidního důchodu třetího stupně.

 

Odchodem do starobního důchodu si však nemohou invalidní důchodci pohoršit. V případě, že vyjde starobní důchod nižší než invalidní důchod, tak se nadále pobírá invalidní důchod. Tento invalidní důchod se následně v 65 letech přemění na starobní důchod ve stejné výši.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 4
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře