Invalidní důchod navazující na nemocenskou

Dotaz

24. 11. 2014
Invalidní důchod navazující na  nemocenskou

Dobrý den.Prosím o informaci.
Přiznává ČSSZ zpětný doplatek inv.důchodu mezi obdobím ukončení výplaty nemoc.dávek(380 dní nemoci)a dnem přiznání inv.důchodu těch cca.90 dní do kladného vyřízení žádosti?
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Petr Gola 24.11.2014

Dobrý den,

 

při vážnějších zdravotních problémech, kdy se přechází z pracovní neschopnosti do invalidního důchodu platí, že nelze současně pobírat nemocenskou a invalidní důchod ze stejného důvodu.

 

V praxi tedy navazuje výplata invalidního důchodu na ukončenou nemocenskou. Jestliže např. je pan XY v pracovní neschopnosti od října 2013 a v srpnu 2014 si pan XY zažádal na místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení o invalidní důchod po skončení výplaty nemocenské a je uznán invalidním a lékař na základě přiznání invalidity ukončí ke dni 24. listopadu nemocenskou, tak je nemocenská vyplácena až do 24. listopadu, přestože byla v srpnu podána žádost o invalidní důchod, a od 25. listopadu bude přiznán invalidní důchod. Nevznikne tedy panu XY žádná prodleva mezi výplatou nemocenské a invalidního důchodu.

 

 

Při zpětné žádosti o invalidní důchod, kdy je zahájena výplata invalidního důchodu po skončení nemocenské, kterou lékař ukončí po oznámení o přiznání invalidity. Příslušný lékař je přitom informován o přiznání invalidity pracovnicí místně příslušné Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ). Pracovní neschopnost ukončuje lékař nejpozději třicátým dnem ode dne následujího po dni uznání invalidity. Výplata invalidního důchodu tak plynule navazuje na výplatu nemocenské.

 

Na doplnění ještě uvedu, že pro výplatu invalidního důchodu není rozhodující datum podání žádosti o invalidní důchod, ale datum přiznání invalidity. K tomuto se následně invalidní důchod vyplácí. A to i zpětně. V praxi by tedy měl invalidní důchod navazovat na nemocenskou a neměla by vzniknout „příjmová mezera“.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře