Invalidní důchod prvního a druhého stupně a práce

Dotaz

3. 9. 2014
Invalidní důchod prvního a druhého stupně a práce

Dobrý den,chci sezeptat jestliže jsem v částečným invalidním důchodu a přivydělávám si, můžu počítat s navýšením starobního důchdu,je mi 60let,děkuji.

Odpověď

Petr Gola 3.9.2014

Dobrý den,

 

doba pobírání invalidního důchodu prvního nebo druhého stupně (dříve částečný invalidní důchod) nepatří mezi náhradní dobu pojištění. Mezi náhradní dobu pojištění patří pouze doba pobírání invalidního důchodu třetího stupně.

 

S ohledem na výši starobního důchodu je tedy pro občany pobírající invalidní důchod prvního nebo druhého stupně vhodné, aby měli během pobírání invalidního důchodu vlastní příjem. Ať už ze zaměstnání nebo vlastní samostatné výdělečné činnosti.

 

Pro výpočet starobního důchodu je však nutné mít příjem, ze kterého je řádně odváděno sociální pojištění. Tato podmínka není např. splněna při práci na dohodu o provedení s práce s měsíční odměnou 10 tisíc Kč a méně. Při takovéto odměně se totiž z dohody o provedení práce neplatí sociální ani zdravotní pojištění.

 

Protože máte v invalidním důchodu vlastní příjem, tak se tato skutečnost pozitivně projeví při výpočtu Vašeho starobního důchodu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře