Invalidní důchod prvního a druhého stupně není náhradní doba pojištění

Dotaz

6. 5. 2014
Invalidní důchod prvního a druhého stupně není náhradní doba pojištění

Dobrý den, jsem v částečném invalidním důchodu od roku 1995, nyní jsem si zažádala o starobní důchod, který mi byl zamítnut z důvodu toho, že mám odpracovaných pouze 27 let , tudíž 3 roky mi chybí. V evidenčním listu důchdového pojištění jsou uvedeny údaje od roku 1970 do roku 2006, jak je možné, že mi čssz nezapočítala zbylých 8 let?Mám znova zažádat o nový propočet? Vztahuje se částečný invalidní důchod jako odpracované roky?Děkuji

Odpověď

Petr Gola 6.5.2014

Dobrý den,

 

pro přiznání starobního důchodu je nutné splnit dvě podmínky: dosáhnout důchodového věku a získat potřebnou dobu pojištění. V roce 2014 je nutné získat 30 let pojištění.

 

Doba pobírání invalidního důchodu prvního nebo druhého stupně se nepočítá jako odpracovaná doba. Pouze doba pobírání invalidního důchodu třetího stupně se hodnotí pro důchodové účely jako náhradní doba pojištění. Mezi náhradní doby pojištění patří např. dále studium před rokem 2010 v zákonném rozsahu, péče o dítě do 4 let věku nebo evidence na úřadu práce. Během uvedených náhradních dob pojištění se sice z příjmu neodvádí důchodové pojištění, přesto je tato doba hodnocena pro důchodové účely.

 

Protože jste nezískala potřebnou dobu pojištění v rozsahu 30 let, tak Vám nárok na starobní důchod nevznikl. V některých případech může být řešením dobrovolné důchodové pojištění (přihláška se podává na místně příslušné OSSZ), které lze při splnění zákonných podmínek uplatnit i zpětně. Pro zhodnocení, zdali je tento krok přínosný, je nutné znát detailně celý průběh pojištění.

 

Dle zaslaných údajů nadále však splňujete podmínky pro výplatu invalidního důchodu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře