Invalidní důchod se nezvyšuje úmrtím rodiče

Dotaz

26. 1. 2015
Invalidní důchod se nezvyšuje úmrtím rodiče

Dobrý den,chci se Vás optat,jestli Já jakožto jediný potomek mého umřelého otce,po něm zdědila jeho starobní důchod či procenta z něj,otec možná starobní důchod ještě nepobíral,to nevím.Mě je 29let a jsem v invalidním důchodě třwtího stupně,bohužel však má měsíční dávka důchodu činí3000kč měsíčně a tak se Vás chci optat jestli mi můžou zvyšit muj duchod přez dědictví?Jakože bych mohla zdědit aspon nejaka procenta ze starobního důchodu po otci…..?

Odpověď

Petr Gola 26.1.2015

Dobrý den,

 

jestliže pobíráte invalidní důchod, tak z důvodu úmrtí Vašeho otce se Vám invalidní důchod nezvýší. Dědictvím nemůže dojít ke zvýšení invalidního důchodu.

 

Pozůstalé děti mají při splnění zákonných podmínek nárok na sirotčí důchod. Sirotčí důchod však není přiznáván automaticky. Musí být splněny zákonné podmínky.

 

Nárok na sirotčí důchod má nezaopatřené dítě po svém rodiči, jestliže rodič pobíral starobní nebo invalidní důchod (bez ohledu na stupeň invalidity), nebo ke dni smrti splnil podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod, případně na starobní důchod, nebo zemřela následkem pracovního úrazu.

 

Přitom současně platí, že nárok na sirotčí důchod má pouze nezaopatřené dítě, a to nejdéle do 26 let.

Z důvodu úmrtí Vašeho otce tedy nemůže dojít ke zvýšení Vašeho invalidního důchodu. Pro přiznání sirotčího důchodu bohužel nesplňuje výše popsané zákonné podmínky.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře