Invalidní důchod třetího stupně a práce

Dotaz

5. 2. 2014
Invalidní důchod třetího stupně a práce

Dobrý den,
Mám dotaz, jsem po operaci prsu,absolvovala jsem chemoterapie a ozářky nyní mi bude končit marodní a mám se rozhodnout zda si zvolím plný invalidní důchod III. stupně nebo II.stupně a budu chodit do práce s úlevami. Jestliže se rozhodnu pro 3.stupeň invalidity stojím před rozhodnutím dát v práci, kde mám dobu neurčitou výpověď z pracovního poměru ze zdravotních důvodů. Vím že zdraví je jen jedno ale práci v dnešní době sehnat také není lehké. Stojím před důležitým rozhodnutím co byste mi poradily? Dá se při plném důchodu 3. stupně chodit do zaměstnání? Nejsem OSVČ jsem pouze zaměstnanec. Předem děkuji.

Odpověď

Petr Gola 5.2.2014

Dobrý den,

 

pracovat nebo vykonávat samostatnou výdělečnou činnost v invalidním důchodu třetího stupně je možné, práce však musí odpovídat zdravotnímu stavu a možnostem. Výše výdělku při pobírání invalidního důchodu třetího stupně není omezena.

 

Rozhodnutí o stupni invalidity je plně v kompetenci posudkového lékaře místně příslušné OSSZ, pouze posudkový lékař může určit, jaký stupeň invalidity Vám bude přiznán  a na základě rozhodnutí se případně přizná příslušný invalidní důchod.

 

Invalidní důchod třetího stupně je citelně vyšší než invalidní důchod druhého stupně, cca. o 35 %, číslo je samozřejmě orientační, neboť u každého občana jsou rozdílné vstupní údaje (příjmy, doba pojištění apod.), proto je potřeba tento údaj brát pouze jako odhad. Nicméně průměrný invalidní důchod druhého stupně je v Česku přibližně 6 700 Kč a průměrný invalidní důchod třetího stupně přibližně 10 250 Kč.

 

Protože je invalidní důchod třetího stupně o dost vyšší než invalidní důchod druhého stupně (rozdílný zápočet získané doby pojištění), tak je z finančního hlediska výhodnější pobírat invalidní důchod třetího stupně a případně hledat zaměstnání jinde a to takové, které bude odpovídat Vašemu zdravotního stavu. Zdraví je ta nejcennější hodnota, kterou každý z nás má.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 9
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře