Invalidní důchod z mládí

Dotaz

Invalidní důchod z mládí

Dobry den chtěla zeptat jestli muj syn bude mit nárok na duchod.V unoru mu bude 18 let.Ma vestuv sindrom a treti stupeň zavislosti.Mam na nej peci a ted si vyrizuju na nej opatrovníka.Muze mit duchod k opatrovnikovi?

Odpověď

Petr Gola 11.12.2014

Dobrý den,

 

ano, lze současně pobírat příspěvek na péči i invalidní důchod. Obě dávky slouží k jiným účelům. Příspěvek na péči slouží k financování péče, kterou není schopen příjemce příspěvku sám zvládnout a invalidní důchod slouží k financování běžného života (bydlení, jídla, oblečení).

 

Dle zaslaných informací Vašemu synovi vznikne pravděpodobně invalidní důchod z mládí. Na invalidní důchod v mimořádných případech (tzv. invalidní důchod z mládí) má nárok taky osoba, která dosáhla alespoň věku 18 let, má trvalý pobyt na území České repbuliky, je uznána invalidním posudkovým lékařem a tato osoba nebyla účastna pojištění po potřebnou dobu.

 

Jestliže budete opatrovníkem Vašeho syna, tak budete písemnou žádost o invalidní důchod na místně příslušné OSSZ podávat Vy jako opatrovník. Nemusíte mít strach, s veškerými náležitostmi Vám pomůže příslušná pracovnice.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře