Invalidní důchod z mládí

Dotaz

11. 11. 2014
Invalidní důchod z mládí

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, kde si mohu nechat přepočítat invalidní důchod.

Od 18-ti let,tj., od roku 2004 pobírám invalidní důchod třetího stupně jako invaliditu z mládí. V současné době je ve výši 8. 500. Po střední škole, kterou jsem ukončila v roce 2006 jsem nastoupila na vysokou školu, kterou jsem ukončila v roce 2011.Mám vrozenou těžkou srdeční vadu (5 kardiochirurgických zákroků) a dětskou mozkovou obrnu. Jsem držitelkou průkazu ZTP/P. Obracím se na vás s prosbou, zda byla výše důchodu vypočítána správně

Předem děkuji

Odpověď

Petr Gola 11.11.2014

Dobrý den,

 

výpočet invalidního důchodu z mládí se v průběhu let od roku 2004 nepatrně každoročně měnil. Na první pohled je však vypočtený invalidní důchod v mimořádných případech třetího stupně, tzv. z mládí v pořádku. V případě nejasností nebo nesouhlasu je potřeba se obrátit na místně příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ).

 

Úřední chyba při výpočtu invalidního důchodu z mládí je v praxi minimální. Důvodem je skutečnost, že při výpočtu invalidního důchodu třetího stupně z mládí není riziko, že se při výpočtu opomenou zohlednit některé příjmy nebo některá doba pojištění jako je tomu v ostatních důchodových případech, kdy se zohledňují doklady i např. za 30 let zpětně (některé doklady se mohly ztratit nebo nejsou v databázi, protože bývalý zaměstnavatel nesplnil svoji zákonnou povinnost apod.), protože žadatel o invalidní důchod z mládí nevynokonával žádnou výdělečnou činnost.

 

Invalidní důchod třetího stupně z mládí se vypočítává z průměrné mzdy. Výpočet je v těchto případech automatický.

 

Na doplnění uvedu, že všechny důchody se budou od lednové splátky důchodu v roce 2015 valorizovat. Základní výměra důchodu se Vám zvýší o 60 Kč a procentní výměra o 1,6 %.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře