Invalidní důchod

Dotaz

16. 1. 2013
Invalidní důchod

Mám dotaz můj manžel pobírá částečný invalidní důchod , v roce 2012 mozková příhoda a byl dán do částečného invalidního důchodu,jelikož byl řidič z povolání- řidič autobusu. Jelikož lékařka mu omezila jeho zaměstnání. Zaměstnavatel s ním rozvázal pracovní poměr.Sice dostal odstupné, ale je evidován na pracovním úřadě , kde mu končí v lednu tohoto roku podpora. Částečný důchod mého manžela činí 5600 Kč. rok narození 20.4.1953 chtěla bych se zeptat zda může odejít do předčasného důchodu.Jelikož dostal nabídku zaměstnání v listopadě , ale jeho lékařka stále vyžadovala psychologické testy a dopadlo to tak , že psychologické testy dopadly tak, že může mít ŘD na auto traktor a motorku. O zaměstnání přišel jen z důvodů průtahů jeho ošetřující lékařky, která nebyla schopna pochopit , že jeho ošetřující lékařka na neurologii mu potvrdila , že může vykonávat práci v technických službách jako údržba v zimním období a to údržba chodník a cest. Jelikož zaměstnavatel si našel jiného zaměstnance. Podpora manželovi skončila a pracák není schopný najít zaměstnání jelikož jsme na okrese Blansko. Chtěla bych se zeptat co takový člověk má dělat. Mám pocit , že někdy rozhodování druhých končí katastrofou druhých. Jen se chci zeptat co v takovém případě dělat , protože v tomto věku nikdo tokové ho člověka nezaměstná. Děkuji Havlíčková Marie

Odpověď

Petr Gola 17.1.2013

Dobrý den,

Váš manžel je narozen v roce 1953, proto je jeho řádný důchodový věk 63 let. Do předčasného důchodu může odejít 3 roky před dosažením řádného důchodového věku, tedy v 60 letech. Váš manžel může odejít do předčasného důchodu 20. 4. 2013. Vzhledem k výši invalidního důchodu předpokládám, že Vášemu manželovi byl přiznán invalidní důchod prvního stupně. Přiznání invalidity prvního, druhého nebo třetího stupně je plně v rukou posudkového lékaře OSSZ. V případě, že jste nebyli spokojeni s přiznáním stupně invalidity, tak bylo potřeba v zákonném čase podat námitku proti rozhodnutí.

Při odchodu do předčasného důchodu je potřeba počítat s tím, že důchod bude díky krácení důchodu nižší než řádný důchod, rozdíl může činit při odchodu do důchodu o 1 080 dní dříve cca 2 500 měsíčně, údaj je pouze orientační u mediánu mzdy, v konkrétních případech závisí na výši dosahovaného příjmu a době pojištění. Krácení předčasného důchodu se provádí za každých 90 dní předčasnosti. Proto je vhodné ve Vašem případě odejít do předčasného důchodu nejvýše 1 080 dní před dosažením důchodového věku. V tomto případě činí krácení procentní výměry důchodu 14,4 %. Kdyby Váš manžel odešel do předčasného důchodu přesně 20. 4. 2013, tak odejde do důchodu dříve o 1 095 dní a krácení důchodu by činilo 15,9 %, což je citelný rozdíl. Proto je vhodné do předčasného důchodu odejít nejdříve 1 080 dní před dosažením řádného důchodového věku. Jestliže Váš manžel nemůže najít práci, potom bude odchod do předčasného důchodu znamenat vyšší penzi. Kdyby následně manžel během pobírání předčasného důchodu práci našel, tak může do práce nastoupit, předčasný důchod se zastaví (je potřeba se dostavit na OSSZ dle místa bydliště) a po skončení práce by se opět důchod začal vyplácet, při odpracování více jak 90 dní, by byl předčasný důchod vyšší, protože by se přepočítal.

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře