Invalidní důchodce a práce v cizině

Dotaz

Invalidní důchodce a práce v cizině

Děkuji za odpověď.
Budu bydlet v Německu, dojíždět do ČR nebudu. Chci si najít takovou práci, kterou bych vykonával sám, protože těžko vycházím s ostatními ( Aspergrův syndrom ). Zda se to povede, nevím, ale každopádně v ČR už žít nemohu, kvůli ohrožení ze psů a také proto, že ID 6300 Kč měsíčně mi nestačí na bydlení a jídlo, natož něco jiného. Jiné peníze si vydělat nemohu, protože mi lidé neplatí. Příspěvek se mi žádný nepodařilo sehnat, protože na žádný nemám podle zákonů nárok ( na příspěvek na bydlení v družstevním bytu nebo v čísle evidenčním není nárok ). O sociální dávky před krutými úřednicemi nedokážu žádat. Proto si hledám lehčí práci v cizině. Prostě tady nemohu žít, abych nezemřel. Doklady chci mít v pořádku. Znamená to tedy pro mě: dojít do české zdravotní pojišťovny a nahlásit jim změnu. Oni se mnou sepíšou tiskopis. V Německu se přihlásit ve zdravotní pojišťovně a na úřadu práce. Co je ještě potřeba ?
S pozdravem,

Odpověď

Petr Gola 6.2.2015

Dobrý den,

 

podmínky a případná rizika náročné práce v invalidním důchodu jsem Vám zodpověděl v minulé odpovědi. Co se týká povinného zdravotního a povinného sociálního pojištění, tak platí, že v rámci zemí EU je možné být pojištěn pouze v jedné zemi.

 

Proto je nutné provést potřebné administrativní úkony u Vaší zdravotní pojišťovny a následně zdravotní pojišťovny v Německu a stejně tak potřebné administrativní úkony u místně příslušné OSSZ a nositele sociálního pojištění v Německu. S vyplněním potřebných formulářů Vám pomohou pracovníci jednotlivých institucí.

 

Pro práci v Německu mají čeští zaměstnanci stejné podmínky jako domácí zaměstnanci. Je však nutné v případě dlouhodobého pobytu v Německu ohlásit pobyt a získat povolení k pobytu, bez povolení je možné být v Německu nejdéle 3 měsíce. Povolení k pobytu je důležité i pro povinné odvody. Povolení vyřizují orgány cizinecké policie v Německu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře